Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 157

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 157 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 157

Bazı terör örgütleri Irak sınırları içinde faaliyetlerde bulunmakta ve zaman zaman ülkemizin aleyhine eylemler düzenlemektedir. Bu durum, Türkiye ile Irak arasında sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Türkiye, uluslararası hukuk çerçevesinde zaman zaman bu örgütlerin üslendiği yerlere yönelik operasyonlar düzenlemektedir. 2011’de Amerikan güçleri Irak’tan çekilmiş, Irak’taki iç sorunlar devam etmiştir. Irak’taki Türkmenlere karşı saldırılarda Türkiye, tavır takınmış ve bölgeye asker göndermiştir. Türkiye ile Irak arasındaki sorunları çözmek için görüşmeler devam etmektedir.

Türkiye’nin en uzun kara sınırı Suriye iledir (911 km) (Harita 3.10). Türkiye ile Suriye arasındaki önemli sorunlardan biri Hatay sorunudur. 1921’de imzalanan Ankara Antlaşması ile Hatay, Suriye sınırları içinde kalmıştır. 1936’da Suriye’nin bağımsız olması üzerine Türkiye, Hatay’ın bağımsızlığı için girişimlerde bulunmuş ve Hatay, 1938’de bağımsızlığını ilan etmiş, 1939’da ise Türkiye’ye katılmıştır. Hatay’ın Türkiye’ye katılmasıyla Hatay, |HariIa 310: Surlye harllaa, Türkiye ile Suriye arasında bir sorun olmuştur.

Türkiye ile Suriye arasındaki diğer bir sorun ise su paylaşımı sorunudur. Türkiye’nin Fırat Nehri üzerinde kurduğu barajlardan dolayı Suriye, Türkiye’nin su paylaşımında adil davranmadığını ileri sürmüştür. Bu sorun, zaman zaman gündeme gelmektedir. Türkiye’yi ilgilendiren diğer bir sorun ise Suriye içinde meydana gelen çatışmalardır. 2011’de Suriye’de Baas Partisine bağlı askerler ile muhalifler arasında çatışmalar başlamış ve çatışmalar, diğer etnik grupların da katılmasıyla ülke geneline yayılmıştır. Suriye’de Türkmen nüfusun bulunması, terör örgütlerinin Türkiye sınırına yakın yerleri ele geçirmesi, Türkiye’yi doğrudan ilgilendiren sorunlardır. Türkiye, sınır güvenliği ve Türk soydaşlarının haklarını savunmasından dolayı, bu ülkede meydana gelen olayları yakından izlemekte ve zaman zaman müdahalede bulunmaktadır. Türkiye, 2018’de “Zeytin Dalı Harekâtı” adıyla başlattığı operasyonla Afrin’de hâkimiyeti ele geçirmiştir. 2019 yılında ise “Barış Pınarı” adı verilen bir harekat başlatılmıştır. Burada hâlen Türk askerleri bulunmaktadır.

2. Türkiye’yi Dolaylı Olarak İlgilendiren Sorunlar

a. Filistin Sorunu

Yahudiler, çoğunlukla Avrupa’da olmak üzere dünyanın birçok yerinde yaşayan ve bir devletleri olmayan bir toplumdu. 19. yüzyılın sonlarına doğru bir devlet kurmak isteyen Yahudiler tarafından dünyanın dört bir yanına dağılmış dindaşlarına, Filistin topraklarına gelme çağrısı yapıldı. 1870’li yıllarda Filistin bölgesine gelen Yahudiler, buraya yerleşmeye başladılar. Özellikle İkinci Dünya Savaşı Dönemi’nde Almanya’daki soykırımdan kaçan Yahudiler, Filistin’e göç etmişlerdir. Birleşmiş Milletler,

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 157 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!