Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 155

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 155 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 155

b. Türkiye – Yunanistan Kara Suları Sorunu

Türkiye ile Yunanistan arasındaki kara sularının sınırı üç mil (yaklaşık beş km) olarak belirlenmiştir (Harita 3.6). Yunanistan bu sınırı, 1936’da çıkardığı bir yasa ile altı mile çıkarmıştır. Türkiye ise altı mil uygulamasına 1964’te başlamıştır. Yunanistan, kara sularının sınırını 12 mile çıkarmak istemektedir. Böyle bir durumda Türkiye’ye yakın olan çok sayıda adası bulunan Yunanistan, Ege Denizi’nin büyük bir kısmına egemen olacaktır. Eğer kara sularının sınırları 12 mile çıkarılırsa Türkiye’nin Ege’deki egemenlik alanı ve açık denizlerin oranı düşecektir. Yunanistan’ın payı ise yükselecek; böyle- ce Ege, büyük ölçüde Yunanistan’a ait bir denize dönüşecektir. Türkiye ise böyle bir uygulamaya karşı çıkmakta, Yunanistan’ın kara sularını 12 mile çıkarmasının savaş sebebi olacağını belirtmektedir. Türkiye ile Yunanistan arasındaki bu sorun henüz çözümlenmemiştir.

c. Kıbrıs Sorunu

Kıbrıs, Akdeniz’de jeopolitik bakımdan önemli adalardan biridir (Harita 3.7). Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla Kıbrıs Adası’nın jeopolitik önemi artmıştır. Kıbrıs Adası, 1571 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmiştir. Osmanlı’nın zayıfladığı 18. yüzyılda İngilizler, Kıbrıs’ı ele geçirmiş ve adadaki hâkimiyetleri, 1959’a kadar sürmüştür. İngilizlerin 1960’ta adadan çekilmesiyle Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmuştur. Türkler ile Rumlar arasında yaşanan sorunlar, Yunanistan’ın etkisiyle daha da artmış, 1963’te Türkler, yönetimden çekilmiştir. Yunanistan’daki askerî cuntanın desteklediği aşırı milliyetçi Rumlar, bir darbe gerçekleştirmişlerdir. Bunun üzerine 1974’te Türkiye, adaya müdahale etmiştir. Dolayısıyla Kıbrıs, kuzeyinde Türkler güneyinde ise Rumların egemen olduğu iki parçaya ayrılmıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıyan tek ülke Türkiye’dir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Avrupa Birliği’ne kabul edilmesiyle Kıbrıs sorunu, yeni bir açmaza girmiştir ancak günümüzde bu sorunun çözümü için görüşmeler sürdürülmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 155 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!