Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 113

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 113 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 113

Türkiye, 2020 yılı dünya tekstil ihracatından aldığı %3,4’lük pay ile ülke bazlı sıralamada 5’inci, dünya hazır giyim ihracatından aldığı %3,6’lık pay ile 6’ncı büyük ihracatçı ülke konumundadır.

Türkiye’nin dış ticaretinde uzun bir süredir ithalat, ihracattan fazla olmaktadır. Ülkemizin ithalatında makineler ve ulaştırma araçları ilk sıralarda yer almaktadır. Mineral yakıtlar, yağlar, kimya sanayisi ürünleri ve çeşitli işlenmiş maddeler, ülkemizin en fazla ithal ettiği mallardandır.

Türkiye, ithalatının büyük bir kısmını on ülkeden karşılamaktadır. Çin, Rusya Federasyonu, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Hindistan, Fransa ve Güney Kore Türkiye’nin en fazla ithalat yaptığı ülkelerdir (Tablo 2.10).

Ülkemiz, Çin’den bilgisayar, bilgi işlem makineleri ve aksamları, telefon aksamları, elektrikli cihazlar, elektrikli araçlar, oyuncaklar, televizyon alıcıları, iplik ve otomobil yedek ürünleri ithal etmektedir.

Türkiye, Rusya Federasyonu’ndan petrol, doğal gaz, demir, çelik, kömür, kimyasal maddeler satın almaktadır.

Ülkemizin Almanya’dan en çok ithal ettiği ürünler motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler, kazanlar, makineler, elektrikli makine ve cihazlar, ses kaydetme-verme cihazları, plastikler, demir ve çeliktir.

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nden hava taşıtları, demir, çelik, makine ve tıbbi cihazlar ithal etmektedir.

Ülkemizin ithalatının yarısından fazlasını İstanbul gerçekleştirmektedir. İstanbul’u; Kocaeli, Ankara, İzmir ve Bursa izlemektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 113 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!