Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 112

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 112 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 112

Türkiye’nin ekonomisi, cumhuriyetin ilk yıllarında tarım ve hayvancılığa dayanmaktaydı. Bu nedenle ihracatımızda tarımsal ve hayvansal ürünler ilk sıradaydı. Ülkemizin sanayileşmesine bağlı olarak ihracatımızda sanayi ürünlerinin payı sürekli artmaktadır. Örneğin 2021’de sanayi ürünlerinin Türkiye ihracatındaki payı %94,5’tir (Grafik 2.11).

Türkiye, dünyanın hemen her ülkesine ihracat yapmaktadır. Motorlu kara taşıtı ve römorklar, ana metal sanayi ürünleri, tekstil ürünleri, giyim eşyası, makine ve teçhizatları, kimyasal madde ve ürünler ile mobilya ürünleri en çok ihraç ettiğimiz mallardır.

İhracatın büyük bir kısmı Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İtalya, Irak, İspanya, Fransa, Hollanda, İsrail ve Rusya Federasyonu’na yapılmaktadır (Tablo 2.9).

Almanya, cumhuriyet tarihi boyunca ülkemizin en fazla ihracat yaptığı ülke olmuştur. Örme giyim eşyası ve aksesuarları ile kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve aletler bu ülkeye en çok sattığımız ürünlerdir.

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’ne daha çok demir çelik ürünleri, otomotiv aksam ve parçaları ile tekstil, hazır giyim ve tarım ürünleri ihraç etmektedir.

Birleşik Krallık, ihracatımızda önemli bir yere sahip olan ülkelerdendir. Eşya taşımak için kullanılan motorlu taşıtlar, giyim eşyası, otomobiller, monitörler, projeksiyonlar ve televizyon alıcı cihazları bu ülkeye sattığımız ürünlerdir.

Türkiye’nin Irak ile ticareti son yıllarda gelişmiştir. Ülkemiz, Irak’a daha çok demir, çelik, tarım ürünleri, hayvansal ürünler, giyim eşyası, inşaat malzemeleri ve mobilya satmaktadır.

Ülkemizde ihracatın büyük bir kısmını sanayi ürünleri oluşturduğu için ihracatın önemli bir kısmı da sanayileşmiş illerden yapılmaktadır. Örneğin İstanbul, ülkemizin toplam ihracatının yarısına yakınını gerçekleştirmektedir (Grafik 2.12). İhracat miktarı bakımından İstanbul’u İzmir ve Kocaeli izlemektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 112 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!