Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 100

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 100 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 100

Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR); Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay ülkelerinin tam üyeliği ve Şili, Bolivya, Ekvator, Peru, Kolombiya ile Venezuela’nın ortak üyeliği sonucu kurulmuş ticari bir birliktir (Harita 2.11). Birlik, bütün Latin Amerika ülkelerinin katılımına açıktır. Venezuela’nın üyeliği askıya alınmıştır. Bolivya ise tam üyelik sürecindedir.

Güney Ortak Pazarı anlaşması, üye ülkeler arasında malların, kişilerin ve sermayenin serbest dolaşımını öngörmektedir. Bu birlik; Avrupa Birliği, NAFTA ve Uzak Doğu Ticaret Bölgeleri’nden sonra dördüncü büyük ekonomik güç olarak kabul edilmektedir.

Çin, Japonya ve Güney Kore, Uzak Doğu pazarını oluşturmaktadır. Bu ülkeler, dünyadaki pazar alanlarında küresel bir etkiye sahiptir. Dünya ithalat ve ihracatında ilk sıralarda yer almaktadır. Bunlar içinde dünya ticaretine en çok katkısı olan Çin’dir. Çin’i sırasıyla Japonya ve Güney Kore izlemektedir.

Çin Ekonomisinin Geleceği

Son zamanlarda, Çin’in Amerika Birleşik Devletleri’nin alternatifi olup olamayacağı konusunda yoğun bir tartışma yaşanmaktadır. Tek kutuplu dünyada, Çin’in ikinci bir kutup olup olmayacağı tartışılmaktadır. Hatta bazı kesimlerce Çin ekonomisinin mevcut potansiyelini devam ettirmesi hâlinde, yakın gelecekte dünyanın hâkim ülkelerinden olacağı iddia edilmektedir.

Çin ekonomisi ciddi bir atılım yaparak bütün dünya ülkelerinin dikkatini çekmekte ve Çin’in süper güç olabileceği tartışılmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 100 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!