Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 239

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 239 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 239

Hızla devam eden ekonomik büyüme, şehirleşme, nüfus artışı ve refah seviyesindeki yükselme ile atık türleri ve atık miktarındaki artış tüm atıkları içine alan entegre bir yaklaşımın gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Entegre atık yönetiminin temeli; atık yönetimi, atık önleme, atık azaltma, yeniden kullanım, geri dönüşüm, enerji geri kazanma ve bertaraf hiyerarşisine dayanmaktadır.

HABER KÖŞESİ

Çin Sağlık İçin 24 Katı Atık Çeşidinin İthalatını Sonlandırıyor

Çin, daha temiz bir büyümeyi desteklemek için geri dönüşüm sektöründe dünya genelinden yaptığı atık ithalatına 24 katı atık çeşidinde geçerli olmak üzere yasak getiriyor. Yasağın 2018 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Çin’in bu kararı küresel geri dönüşüm sektöründe çok büyük değişikliklere yol açabilir. Çünkü ABD, Avrupa ve İngiltere’den her yıl milyonlarca metreküp atık, geri dönüşüm için Çin’e gönderiliyor. Yasak şimdiden birçok Çinli şirketi kapanmaya veya üretimi durdurmaya zorladı. Fakat uzmanlar, çevre ve kamu sağlığı için geri dönüşüm sektöründe böyle bir düzenlemenin acilen yapılması gerektiğini aktarıyor.

Çin; 18 Temmuz’da Dünya Ticaret Örgütü’ne (WTO) aralarında ayrıştırılmamış atık kâğıt, tekstil ve plastik de dâhil olmak üzere 24 çeşit katı atık sınıfının ithalatına yasak getireceğini bildirmişti. WTO’da yer alan dokümanda öngörülen ve şimdi uygulanacak olan yasağın nedeninin “büyük ölçekte kirli hatta zehirli atıkların Çin’in çevresini kirletmesi” olduğu belirtiliyor.

Çin uzun yıllardır küresel geri dönüşüm sektörü için büyük bir dönüşüm merkeziydi. Çin Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2016 yılında 43 milyon metreküp tondan fazla hurda demir ile demir dışı metal, kâğıt ve plastik geri dönüşüm ihraç edildi.

(Basından, 30/12/2017)

Sıvı atıkların büyük bölümünü oluşturan atık sular; evsel, endüstriyel, zirai vb. kullanımlar sonucu kirlenmektedir. Atık sular, çevreyi kirletmeyecek şekilde arıtılmalıdır. Son yıllarda geliştirilen atık su arıtma yöntemleriyle arıtılan sular, çevrenin sulanmasında ve sanayide kullanılmaktadır (Görsel 4.46). Sıvı atıkların sularda oluşturduğu kirliliği fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirlilik olmak üzere üç gruba ayırmak mümkündür. Fiziksel kirlilik suyun sıcaklık, tat ve kokusuna ait özelliklerin değişmesidir. Kimyasal kirlilik, çeşitli ağır metaller (kurşun, cıva vb.) ile organik ve inorganik maddelerin suda birikmesi sonucu oluşur. Biyolojik kirlilik ise organik atıkların etkisiyle suda oksijeni tüketen algler, bakteriler ve küflerin oluşmasıdır.

Gaz atıklar; sanayi tesisleri, konutlar, taşıtlar, çöp depolama alanları, fosil yakıt kullanımı ile yangınlardan kaynaklanmaktadır (Görsel 4.47). Hava, su ve toprak kirliliğini beraberinde getiren gaz atıklar, bazen sera etkisi ile küresel iklim değişikliğine neden olmaktadır. Sülfür gibi bazı gazlar da su buharı ile birleşerek asit yağışlarının oluşumunda önemli bir etkiye sahiptir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 239 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!