Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 238

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 238 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 238

Katı atıkların imha edilebilmesi için bazı hususların göz önünde bulundurulması gerekir. Bunlar; sızıntı suları ile depo gazının olumsuz etkilerinin kontrol altına alınabilmesi, çevre problemlerine karşı tedbir alınması ve depolamanın zemin üzerinde yapılmasıdır. Düzensiz depolanan atıklar; hava, su ve görüntü kirliliğinin yanı sıra taşıyıcı haşere üreme riski ile heyelan riski taşımaktadır (Görsel 4.43). Katı atık depolama alanlarında oluşan metan gazı, patlama sonucu afete neden olabilir. Depolama alanlarından kaynaklanabilecek risklerin azaltılabilmesi için düzensiz depolama sahalarının kapatılarak rehabilite edilmesi gerekir. Örneğin Ümraniye’deki (İstanbul) Hekimbaşı Çöplüğü’nde 1993’te meydana gelen metan gazı patlamasında 39 kişi hayatını kaybetti. Bu olay, Türkiye’deki çöp depolama alanlarındaki sorunu gün yüzüne çıkararak bu alanların büyük bir bölümünün rehabilite edilmesini sağladı. Ümraniye Belediyesi de 1994 yılından itibaren bölgeyi büyük bir spor tesisi hâline getirmek için proje başlattı. Futbol, tenis, voleybol, basketbol vb. sporların yapılmasına imkân sunan modern tesislerin inşa edildiği alan, yemyeşil spor kompleksi, kafe ve restoranlarla donatıldı. Bahsi geçen yer, bugün Ümraniye Hekimbaşı Spor ve Sosyal Tesisleri adı altında hizmet vermektedir.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak hayatın her alanına giren elektrikli ve elektronik cihazlar, kullanım esnasında çevreye elektromanyetik dalgalar yaymaktadır. Baz istasyonu, televizyon, bilgisayar, cep telefonu, yüksek gerilim hattı vb.den yayılan elektromanyetik dalgalar; insanlarda baş ağrısı, depresyon, sindirim ve dolaşım sistemi bozukluğu gibi birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Ayrıca teknolojinin hızla ilerlemesiyle elektrikli ve elektronik cihazların kullanım süreleri kısalmıştır. Günümüzde hızla artan elektronik atıkların (e-atık) uygun olmayan yöntemlerle toplanması, depolanması ve bertaraf edilmesi nedeniyle açığa çıkan ağır metaller insan sağlığını ve çevreyi olumsuz etkilemektedir (Görsel 4.44). E-atıklarda bulunan kurşun, cıva, kadmiyum gibi ağır metallerin toprağa ve suya karışması sonucu çevre kirliliği oluşmaktadır. Sinir sistemi, kan dolaşımı ve böbrek üzerinde olumsuz etkilere neden olan bu kimyasallar, insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Kurşun ve fosfor içeren televizyon ve monitörlerin çevreye rastgele atılması sonucu toprak ve su kirliliği meydana gelmektedir. Klima ve buzdolaplarının içerdiği kloroflorokarbonun ise ozon tabakasında ciddi tahribata neden olduğunu söylemek mümkündür.

Tehlike arz eden atıkların özel yöntemlerle toplanması, taşınması, geri kazanılması veya imha edilmesi gerekmektedir (Görsel 4.45). Deterjan kutusu, pil, motor yağı, akü vb. günlük hayatta kullanılan pek çok atık çevre ve insan sağlığı açısından ciddi riskler taşımaktadır. Bu atıklara endüstrinin çeşitli kollarından çıkan tehlikeli atıklar da eklendiğinde ortaya hassasiyetle kontrol altına alınması gereken binlerce ton atık çıkmaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 238 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!