Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 230

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 230 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 230

Türkiye özellikle son yıllarda geliştirdiği projeler sayesinde mevcut kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanabilmektedir. Bunlardan biri olan Kanal Edirne Projesi ile Meriç Nehri üzerinde meydana gelen taşkınların önlenmesi amaçlanmaktadır. Yaşanan taşkınlarda Türkiye ile Yunanistan arasında bulunan Pazarkule Sınır Kapısı ile bağlantı kesilmekte, tarihî eserlerin yanı sıra Karaağaç mahallesindeki tarım alanları ve meskenler sular altında kalarak zarar görmekteydi. 2018 yılında büyük oranda tamamlanan proje kapsamında Karaağaç mevkiini taşkınlardan korumak için yapılan kanal ile nehir sularının bir kısmi kontrol altına alınmıştır (Görsel 4.28). Böylece tarım alanları taşkınlardan korunarak bölgede yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliği sağlanmaktadır. Ayrıca projenin tamamlanmasının ardından kanal etrafında oluşturulacak rekreasyon alanları, yürüyüş ve bisiklet parkuru ile birlikte bölge insanı dinlenme ve eğlenme alanlarına da kavuşmuş olacaktır.

Türkiye’de mevcut kaynakların sürdürülebilir kulanımına bir diğer örnek Konya Ovası Projesi’dir (KOP). Ülkemizin en önemli doğal kaynaklarından olan Konya Ovası, doğal faktörlerin yanı sıra arazinin yanlış kullanımına bağlı olarak çeşitli çevre sorunları ile karşı karşıyadır. Örneğin bölgedeki yer altı sularının aşırı kullanımı sonucu tarım alanları çoraklaşmakta ve yer altındaki boşlukların üstünde bulunan toprağın çökmesiyle obruklar oluşmaktadır. Bu çevre sorunlarının önlenmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında Göksu Nehri’nin sularının bir kısmı Konya Ovası’na aktarılmaktadır (Görsel 4.29). Bu proje ile hem Konya Ovası’ndaki yer altı suları beslenecek hem de sulama suyu temin edilecektir. Ayrıca proje sayesinde bölgedeki yerleşmelerin ihtiyacı olan içme, kullanma ve sanayi suyu da karşılanmış olacaktır.

HABER KÖŞESİ

Türkiye’nin En Büyük Ağaçlandırma Çalışması

Türkiye’nin en büyük ağaçlandırma çalışmasının Bayburt’ta 46 kilometrelik yol güzergâhı ile civardaki dağlarda yapıldığı belirtildi. Bayburt Valisi geçmişte kentte ağaç ve ağaçlandırma ile ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “Bu soruna çözüm bulmak için yürütülen çalışmalar kapsamında Kop Dağı’ndan başlayarak Bayburt’a kadar yani 46 kilometrelik alanda yol kenarları ile dağların tamamının ağaçlandırılmasına karar verdik. Bu çalışma kapsamında 2 milyon 900 bin m2 alanda ağaçlandırma yapılacak.”

İpek, çalışmanın geçen yıldan itibaren devam ettiğini ancak çok geniş alanı kapsadığı için yıllar içinde tamamlanacağını vurgulayarak “Çalışma, ülkemizin en büyük ağaçlandırma çalışmasıdır. Proje kapsamında geçen yıl 590 bin ağaç dikildi, bu yıl ise 650 bin ağaç dikmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

(Basından, 10/06/2013)

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 230 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!