Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 231

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 231 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 231

ARAZİ KULLANIMININ ÇEVRESEL ETKİLERİ

Dünya nüfusu sürekli artarken mevcut kaynaklar ise azalmaktadır. Ülkeler için en önemli kaynaklardan biri arazi varlığıdır. Bu nedenle sınırları belli olan araziden en verimli şekilde ve çevreye zarar vermeden yararlanmak oldukça önemlidir. Arazilerin jeolojik, jeomorfolojik, bitki örtüsü, su kaynakları, toprak vb. özelliklerinin dikkate alınarak kullanılmasına arazi planlaması denir. Arazi özelliklerinin göz ardı edilerek bilinçsiz ve aşırı kullanımı sonucu, çevrede telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşanabilmektedir. Örneğin ormanların tahrip edilmesi hızlandırılmış erozyona, bu durum da toprak kaybına neden olmaktadır. Ayrıca tarımsal faaliyetlerde kullanılması gereken ovaların yerleşme ve sanayiye açılmasıyla verimli tarım alanları yok olmaktadır. Arazi planlamalarında doğru sonuca ulaşabilmek için hâlihazırdaki şartların göz önünde bulundurulması gerekir (Şema 4.3).

Ülkeler, mevcut kaynaklardan verimli ve sürdürülebilir faydalanmayı sağlamak ve muhtemel çevre sorunlarını önlemek için arazi planlaması yapmalıdır. Çoğu ülkede bu planlamaya yönelik çalışmalar yürütüldüğünü söylemek mümkündür. Arazi potansiyeline uygun olmayan kullanım arazinin yanlış kullanımı olarak nitelendirilmektedir. Yanlış arazi kullanımıyla toprağın verimi düşmekte ve arazide birtakım bozulmalar meydana gelmektedir.

Çayır ve meraların tarım alanı olarak kullanılması bazı çevre sorunlarını da beraberinde getirir. Örneğin Konya-Ereğli arasındaki eski göl tabanı arazisine ait mera alanları, 1950’li yıllardan itibaren büyük oranda tarıma açılmıştır. Bunda tarımda makineleşmenin önemli etkisi olmuştur. Azalan mera alanları, aşırı otlatma nedeniyle büyük oranda tahrip olmuştur (Görsel 4.30). Tarım alanlarında ise killi ve kumlu eski göl depoları açığa çıkmış ve rüzgârların etkisiyle bu alandaki malzeme diğer tarım alanlarına ve yakın bölgelerdeki yerleşmelere taşınmıştır. Bu nedenle yaşanan çevre sorunları artmıştır. Ayrıca şiddetli erozyon sonucu eski mera alanlarında toprağın üst kısmı taşınmış, alt katmandaki tuzlu ve jipsli maddeler ise yüzeye çıkarak topraktaki tuz oranının artmasına sebep olmuştur (Görsel 4.31).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 231 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!