Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları Gün Yayınları

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 220 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları Gün Yayınları

Rodos Heykeli

Yunanistan’ın Rodos Adası’nda yapılmış olan Rodos Heykeli (Resim 3.3), 32 metre yüksekliğindeydi. Bronzdan yapılmış olan heykel, demir ve taşlarla desteklenmişti. Milattan önce 282 yılında tamamlanmış olan ve liman girişinde bulunan heykel, bir deprem sonucu yok olmuştur.

İskenderiye Feneri

İskenderiye Feneri (Resim 3.4), Mısır’ın İskenderiye şehri kıyısında yer alan Pharos (Faros) Adası’nda milattan önce 290’lı yıllarda yapılmıştır. Yaklaşık 166 metre yüksekliğinde bulunan fener, gündüzleri bile güneş ışınlarını denize yansıtan aynalara sahipti. Gece, aynaların önünde yakılan ateşler çok uzaktan görülüyordu. Fener, deprem ve fırtınalar sonucunda yok olmuştur.

Kral Mausollas’un Mezarı

Halikarnas Mozolesi olarak da bilinen ve Kral Mausollas (Masılız) (Resim 3.5) için yapılmış olan bu mezar, Muğla’nın Bodrum ilçesinde inşa edilmişti. Eser, mermerden yapılmış mezar odası ve lahitten oluşmaktaydı. Yüksekliği 45 metre olan Mausollas’ın dört tarafında, her birini farklı heykeltıraşın yaptığı heykeller bulunmaktaydı. Millattan önce 350 yılında tamamlanmış olan yapının taşları MS 15. yüzyılda Bodrum Kalesi’nin yapımında kullanılmıştır.

Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı (Resim 3.6), İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içinde yer alan Efes Antik Kenti’nde yer almaktadır. Milattan önce 550 yıllarında tanrıça Artemis için yapılmıştır. Mermerden yapılmış olan heykel yok olmuş, günümüze yalnızca birkaç parçası kalmıştır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!