Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 218 Cevapları Gün Yayınları

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 218 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 218 Cevapları Gün Yayınları

Turizmin gelişmesinin önemli etkilerinden biri de ülkeler arasında barış ve dostluğa destek olmasıdır. Örneğin 1971 yılında gerçekleştirilen ping pong (pinpon) turnuvası, Çinli ve ABD’li sporcular arasında bir dostluğu başlatmış, daha sonra bu dostluk, ilişkileri gergin olan Çin ve ABD arasında diyalogların başlamasını sağlamıştır. Böylece spor turizmi, ülkeler arasında barış ve dostluğun başlamasında önemli bir rol oynamıştır. Turizm, ülkelere sağladığı ekonomik desteğin yanı sıra doğal ve kültürel değerlerin korunmasına da yardımcı olmaktadır. Bu konuda UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi, büyük bir önem taşımaktadır. Belirli kriterlere göre hazırlanan bu listede doğal, kültürel ya da hem doğal hem de kültürel açıdan korunmaya değer varlıklar yer almaktadır. Örneğin 2018’de Türkiye’nin 18 varlığının yer aldığı bu liste, Türkiye’nin uluslararası düzeyde tanınmasına ve bu değerlerin korunması için daha çok çaba sarf edilmesine neden olmaktadır. Bu listenin diğer bir önemi ise listede yer alan varlıkların yalnızca o varlıkların yer aldığı ülkenin değil, bütün dünyanın değeri, mirası olarak kabul edilmesidir. Böylece Dünya Miras Listesi, küresel bir önem taşımakta, ülkeler arası etkileşimde büyük bir rol oynamaktadır. Bu listenin diğer bir önemi ise çevrenin korunmasına yardımcı olmasıdır. Bu listede yer alan doğal çevreye daha çok önem verilmekte ve korunmaktadır.

Bunları Biliyor musunuz?

2018’de Dünya Miras Listesi’nde 1.121 varlık yer almıştır. Bunlardan 869 tanesi kültürel, 213 tanesi doğal, 39 tanesi de karma özelliktedir. Dünya Miras Listesi’nde yer alan varlıklardan 53 tanesi tehlike altındadır.

Ping Pong

iki ülke arasında ilişkilerin başlamasına neden olan olay, masa tenisi (ping pong) turnuvası oldu. 1971 yılında Japonya’da düzenlenen ping pong turnuvasında kendi takım otobüsünü kaçıran ve Çinli sporcuların otobüsüne binen ABD’li sporcu Glenn Cowan’a (Gılen Kovan) Çinli sporcu Zhuang (Zuhıng) fularını hediye etti. Sporcular arasında başlayan bu sıcak ilişki hükümetler arasında da ilişkilerin başlamasını beraberinde getirdi. Çin lideri Mao Zedong, “Zhuang, sadece ping pongu iyi oynamıyor, aynı zamanda diplomasiyi de iyi beceriyor.” sözleriyle sporcusunun tavrını destekliyordu. Bu sözlerin ardından Amerikan masa tenisi takımı, 6 Nisan 1971 günü Çin’e davet edildi. Pekin Hükümeti, masa tenisi takımı ile beraber 7 Batılı gazeteciye de vize verdi. Çin’e giden Amerikan masa tenisi takımı, 14 Nisan 1971’de Çin başbakanı tarafından kabul edildi. Aynı gün ABD Devlet Başkanı Nixon (Niksın) da 20 yıldan beri Çin’e uygulanmakta olan ticari ambargoyu kaldırdı. Amerika’ya gelmek isteyen Çinlilere vize verileceği bildirildi. Tarihe ping pong diplomasisi olarak geçen bu ziyaret ile iki ülke arasındaki ilişkiler başlamış oldu. Masa tenisi takımının ziyaretinden yaklaşık bir yıl sonra da ABD devlet başkanı Nixon, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu arada Çin, tekrar Birleşmiş Milletler’de yerini aldı.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

11. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 218 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!