Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Uluslararası Ulaşım Hatları Genel Özellikleri ve Etkileri Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları 3. Ünite Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler Sayfa 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227 Uluslararası Ulaşım Hatları Genel Özellikleri ve Etkileri Etkinlik Soruları ve Cevapları

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Miras Cevapları

Uluslararası Ulaşım Hatları Genel Özellikleri ve Etkileri

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 219 Cevabı

1. Günlük hayatta hangi ulaşım araçlarını kullanıyorsunuz? Kullandığınız ulaşım araçlarını tercih etmenizin sebepleri nelerdir?

 • Cevap: Günlük hayatımızda sıklıkla ulaşım araçlarını kullanırız. Gitmek istediğimiz yerlere ulaşım araçları sayesinde gideriz. Ulaşım araçları, her yere kolaylıkla ve kısa sürede gitmemizi sağlar. Böylece eski zamanlardaki insanlar gibi ulaşım sağlamak için zorlanmayız. Ben her gün ulaşım aracı kullanıyorum. Okula giderken ve okuldan eve dönerken ulaşım araçlarına biniyorum. Hafta sonları da ailemle gezerken ya da bir yerlere gitmemiz gerektiğinde yine ulaşım araçlarından faydalanıyoruz. Okula genellikle her gün servisle gidiyorum. Servisim beni okuldan alıyor ve eve geri bırakıyor. Hafta sonlarıysa ailemle araba, otobüs veya dolmuşla ulaşım sağlıyoruz.Hangi ulaşım aracına bineceğimizse mesafeye göre değişiyor. Genellikle şehirler arası bir yola giderken otobüse biniyoruz. Şehir içindeyse en çok araba kullanıyoruz. Park yeri sorunu olan yerlere giderken dolmuş tercih ediyoruz. Böylelikle park yeri arama sorunumuz olmuyor ve otobüs yerine dolmuşa bindiğimizde otobüsten daha kısa bir sürede istediğimiz yere gidebiliyoruz.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevabı

Yanda verilen tablodan ve ön bilgilerinizden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Belçika ve Japonya’nın gelişmişlik düzeyi açısından benzerlik gösterdiği Almanya ve Fransa’ya göre daha yoğun bir kara yolu ağına sahip olmasının nedenleri neler olabilir?

 • Cevap: Yüz ölçümü ve metre kareye düşen insan sayısı ile ilgilidir.

ABD, Kanada ve Rusya gibi gelişmiş ülkelerde 1000 km2lik alana düşen kara yolu uzunlukları; Belçika, Japonya ve Fransa gibi ülkelere göre daha azdır. Sizce bu durumun nedenleri neler olabilir?

 • Cevap: Yeryüzü şekilleri ve ülkenin yüz ölçümünün büyüklüğü ile ilgili.

Kongo ve Çad gibi ülkelerde 1000 km2lik alana düşen kara yolu uzunluğunun oldukça az olması nasıl açıklanabilir?

 • Cevap: Kongo ve Çad az gelişmiş ülkelerdendir. 1000 km2lik alana düşen kara yolu uzunluğunun oldukça az olması bu ülkelerin ekonomik düzeyleri ile ilgili.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 222 Cevabı

 • Cevap:

St. Petersburg’dan çıkan bir yolcu gemisi, en kısa yoldan İtalya’nın Adriyatik kıyılarında bulunan Venedik şehrine ulaşabilmek için sırasıyla hangi kanal ve boğazları geçmelidir?

 • Cevap: Kiel Kanalı – Dover Boğazı – Cebelitarık Boğazı.

Hong Kong Limanı’ndan kalkan bir yük gemisi, taşıdığı elektronik malzemeyi Gürcistan’ın Batum Limanı’na indirmiştir. Geminin bu iki liman arasındaki en kısa güzergâhta sırasıyla takip ettiği kanal ve boğazların isimlerini yazınız.

 • Cevap: Malakka Boğazı – Babülmendep Boğazı – Süveyş Kanalı – Çanakkale Boğazı – İstanbul Boğazı.

Ham petrol yüklü bir gemi, Katar’ın Doha Limanı’ndan ABD’nin Los Angeles Limanı’na en kısa yoldan ulaşabilmek için sırasıyla hangi kanal ve boğazları kullanmalıdır?

 • Cevap: Hürmüz Boğazı – Babülmendep Boğazı – Süveyş Kanalı – Cebelitarık Boğazı – Panama Kanalı.

Hangi ülkeler, diğer deniz ve okyanuslara açılabilmek için İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kullanmak zorundadır? Atlaslarınızdan yararlanarak cevaplayınız.

 • Cevap: Rusya, Gürcistan, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 224 Cevabı

Aşağıdaki tabloda dünyada en fazla demir yolu ağına sahip ülkeler gösterilmiştir (2014). Tabloda verilen bilgilerden hareketle aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Demir yollarının varlığıyla ülkelerin gelişmişlik düzeyi arasında nasıl bir ilişki vardır? Düşüncelerinizi aşağıdaki boşluğa yazınız.

 • Cevap: Demiryolları gelişmişlik düzeyini olumlu yönde etkileyen bir durumdur. Metro ve metrobüs adı verilen taşıma şekli ile şehir içerisine kurulan demir yolları hatları sayesinde ulaşımlar sağlanmakta olup hız bakımından kısa sürelerde oldukça yüksek hızlara ulaşarak yakıttan ve zamandan tasarruf açısından önemli bir noktada yer almaktadır. Teknoloji açısından bir dev niteliğinde yer alan Japonya gelişmiş ülkeler arasında en çok demir yolları ulaşımını kullanmakta olan ülkelerden bir tanesi olmasının yanı sıra teknolojinin ilerlemesi ile birlikte gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Öte yandan tarihin en eski metrosu Londra’da bulunmaktadır.

Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yüz ölçümü bakımından tablodaki diğer ülkelerden daha küçük olmasına rağmen sahip olduğu demir yolu ağları oldukça yoğundur. Sizce bu durumun başlıca sebepleri nelerdir?

 • Cevap: Sanayi faaliyetlerinden dolayı ve demir yolu ulaşımı diğer ulaşım yollarına göre daha ucuz ve daha fazla mal taşıma kapasitesine sahiptir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 227 Cevabı

Tablodaki veriler dikkate alındığında hava yolu ile taşınan yolcu sayısı, dünya genelinde yaklaşık 10 kat artmıştır. Bu durumun başlıca sebepleri nelerdir?

 • Cevap: Hava yolunun daha güvenli olması ve zamandan tasarruf sağlaması.

Çin, BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Endonezya, İrlanda, Hindistan ve Türkiye gibi ülkeler 1970 yılına göre 2016 yılında hava yolu ulaşımında önemli bir konuma gelmiştir. Geçen süre zarfında bu ülkeler adına böyle bir durumun oluşmasının başlıca sebepleri nelerdir?

 • Cevap: Ekonominin, turizmin ve refah düzeyinin gelişmesi.

Hava yolu ulaşımına dair her kıtadan belli başlı ülkelerin yer aldığı tabloda Afrika Kıtası’ndan hiçbir ülke bulunmamaktadır. Sizce bu durumun en önemli nedeni nedir?

 • Cevap: Afrika ülkelerin az gelişmiş ülkeler kategorisinde olması ve ekonomilerinin kötü durumda olması.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap