Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 66

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 66 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 66

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar köyü civarında meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından civar köylerde deprem hareketliliği sürüyor. 10 günden bu yana adeta beşik gibi sallanan ve büyüklükleri 2 ile 5,3 arasında değişen 2 bine yakın depremin yaşandığı bir başka yer de Gülpınar köyü civarında bulunan Kösedere köyüdür. Köyde önceki gün dağda meydana gelen yarılma sonucu ortaya çıkan toprak kaymasından sonra şimdi de kaplıcaların bulunduğu Tuzla köyünde yer altından kaynar suların yüzeye çıkması vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Tuzla köyünde daha önce de yer altından çıkan sıcak suların bulunduğunu belirten köylüler, son yaşanan 5,3 büyüklüğündeki depremden sonra yer altındaki belirli bölgelerden yeni sıcak su kaynaklarının yüzeye çıktığını ifade ettiler. Ayrıca Tuzla köyü sakinleri, evlerinin yakınından geçen ve yaklaşık 100 °C’yi bulan suların, son yaşanan depremlerin ardından ortaya çıktığını belirtti.

(Basından, 06/02/2017)

31. Yukarıda bahsedilen Tuzla köyünde deprem sonrası yeni sıcak su kaynaklarının çıkması nasıl açıklanabilir?

  • Cevap: Depremler genellikle yer kabuğundaki hareketlerle ilişkilendirilirler. Depremler sırasında yer kabuğu hareket ettiği için, yer kabuğunda meydana gelen boşluklar, çatlaklar veya çökmeler sonucu, yer altındaki su kaynakları yüzeye çıkabilir. Bu nedenle, Tuzla köyünde depremler sonrasında yer altından kaynar suların yüzeye çıkması, depremlerin neden olduğu yer kabuğu hareketleri sonucu meydana gelen belirli bölgelerdeki boşluklardan kaynaklanıyor olabilir.

32. Napoli’nin batısında yer alan Pozzuoli’de Roma Dönemi’ne ait Serapis Tapınağı bulunmaktadır. Bu tapınağın 3 sütunu üzerinde, tabandan 5-6 metre yüksekte, folasların (taş yiyen bir midye türü) açtığı oyuklar vardır. Ayrıca bu tür canlılara ait kavkıların (kabuk) yer aldığı sedimanterler bugünkü deniz seviyesinden 7 metre yukarıda bulunmaktadır. Yukarıda bahsedilen durumun ortaya çıkma nedeni nedir?

  • Cevap: Pozzuoli, İtalya’da bulunan Campi Flegrei adlı volkanik bir alanın yakınında yer almaktadır. Bu bölgedeki yer kabuğu hareketleri, magma odalarının basıncı nedeniyle zaman zaman değişiklik göstermektedir. Yer kabuğunda meydana gelen bu hareketler sonucu, deniz seviyesindeki değişimler ve kara parçalarında çatlaklar ve yarılma oluşabilir. Serapis Tapınağı’nda bulunan oyuklar ve kavkıların yüksekliği, deniz seviyesindeki değişikliklerin ve yer kabuğundaki hareketlerin bir sonucu olarak açığa çıkmış olabilir.

Ç) Aşağıdaki soruların doğru cevaplarını işaretleyiniz.

33. Türkiye’nin bulunduğu alanın önemli bir kısmı peneplen hâlindeyken III. Jeolojik Zaman’ın sonlarında tekrar yükselmiştir. Aşağıdakilerden hangisi ülkemizde bu durumun ortaya çıkardığı sonuçlardan biri değildir?

A) Akarsuların denge profiline ulaşmış olması
B) Ortalama yükseltinin fazla olması
C) Kıyı taraçalarının görülmesi
D) Yükseltisi fazla olan platoların bulunması
E) Çeşitli akarsu aşındırma şekillerinin bulunması

  • Cevap: A

34.Aşağıdaki ülkelerin hangisinde deprem ve volkanizma olayları diğerlerine göre daha az görülür?

A) Şili B) İtalya
C) Endonezya
D) Filipinler
E) Avustralya

  • Cevap: E

35. Yer kabuğunun üst katmanı olan kıtasal kabuk, ağırlığına göre magmaya gömülmüş durumdadır. Buna göre kıtasal kabugun en kalın olduğu kısımlar, aşağıdaki yeryüzü şekillerinden hangisinde yer alır?

A) Okyanus tabanlarında
B) Delta ovalarında
C) Deniz kıyılarında
D) Platolarda
E) Dağlık alanlarda

  • Cevap: E

36. Ülkemizde bulunan kanyon, obruk, traverten ve mağara gibi yeryüzü şekillerinin oluşmasında en etkili olan kayaç türü aşağıdakilerden hangisidir?

A) Granit
B) Bazalt
C) Kalker
D) Tüf
E) Obsidyen

  • Cevap: C

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 66 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!