Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 65

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 65

Japonya’nın kuzeydoğu sahilindeki Fukuşima kenti açıklarında 7,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Japonya Meteoroloji Ajansı, depremin 10 kilometre derinlikte oluştuğunu duyurdu. Ajans, bugün meydana gelen ve boyu bir metreyi aşan dev dalgalara yol açan depremin, 11 Mart 2011’de Fukuşima nükleer felaketine neden olan 9 büyüklüğündeki büyük sarsıntının artçı şoku olduğunu açıkladı.

(Basından, 22/11/2016)

Meksika’nın güney açıklarında meydana gelen 8,1 büyüklüğündeki depremde 58 kişi yaşamını yitirdi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü Pijijiapan kentinin 87 kilometre güneybatısı olan 8,1 büyüklüğündeki depremin 69,7 kilometre derinlikte kaydedildiğini açıklarken Meksikalı yetkililer ise depremin büyüklüğünü 8,2 olarak ilan etmişti. Depremin ardından 62 artçı sarsıntı kaydedilirken yaklaşık 50 milyon Meksikalının depremi hissettiği açıklanmıştı. Deprem nedeniyle Meksika açıklarında oluşan dalgaların bir metreye ulaştığı duyuruldu.

(Basından, 08/09/2017)

Yukarıdaki haber metinlerine ve haritaya göre aşağıda yer alan 27, 28, 29 ve 30. soruları cevaplayınız.

27. Japonya ve Meksika’da deprem riski neden fazladır?

  • Cevap: Japonya ve Meksika, Büyük Okyanus’ta Pasifik Ateş Çemberi olarak bilinen bir bölgede yer almaktadır. Bu bölge, dünya üzerindeki aktif volkanlar ve deprem kaynaklarının yaklaşık %75’ini barındırmaktadır. Bu nedenle, bu bölgelerde deprem riski oldukça yüksektir.

28. Deprem sonrası her iki ülkede de kıyıda oluşan dalgalara ne ad verilmektedir? Bu dalgaların oluşma nedenini açıklayınız.

  • Cevap: Deprem sonrası her iki ülkede de kıyıda oluşan dalgalar tsunami olarak adlandırılır. Bu dalgalar, denizin altında meydana gelen bir deprem, volkanik patlama veya deniz altı kayması nedeniyle oluşabilir. Bu olaylar, suyu yukarı doğru iter ve kıyıya doğru hareket ederken, büyük dalgalara neden olabilirler.

29. Her iki ülkenin de büyük depremlere maruz kalmasında etkili olan levhalar hangileridir?

  • Cevap: Her iki ülkenin de büyük depremlere maruz kalmasında etkili olan levhalar, Büyük Okyanus’taki Pasifik Levhası ve Kuzey Amerika Levhasıdır. Japonya, bu iki levhanın birleştiği yerde yer almaktadır ve bu nedenle sık sık depremlere maruz kalmaktadır. Meksika ise, Kuzey Amerika Levhası’nın Pasifik Levhası’na yaklaştığı bir alanda yer almaktadır ve bu bölgede sık sık depremler meydana gelmektedir.

30. Okyanusların en derin noktası olan Mariana Çukuru’nun oluşumu nasıl açıklanır?

  • Cevap: Mariana Çukuru, Batı Pasifik’in Mariana Adaları yakınlarında yer alan, okyanusların en derin noktasıdır. Mariana Çukuru, Büyük Okyanus Levhası ile Filipin Levhası arasındaki konverjant plaka sınırında oluşmuştur. Bu bölgede, Büyük Okyanus Levhası Filipin Levhası’nın altına doğru itilmekte ve bu süreçte çukur oluşmuştur.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 65 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!