Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 199 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 199 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 199 Cevapları Yıldırım Yayınları

Volkanizma

Magmanın yer kabuğundaki kırıklar boyunca yeryüzüne doğru hareketini oluşturan olaylara volkanizma denir. Volkanik olayların çevreye etkisi patlamaların (Fotoğraf 4.2) büyüklüğü ve süresine göre değişmektedir. Volkanik faaliyet sonucu katı, sıvı ve gaz hâlindeki maddeler çıkmaktadır. Katı hâldeki maddeler tüf, volkan çakılı ve volkan bombasıdır. Sıvı maddeye ise lav denir. Akışkan bir yapıda olan lavlar bazen yüzlerce kilometrekarelik alana yayılabilmektedir. Volkanik faaliyet sonucu çıkan gazların büyük bir kısmı su buharıdır. Karbondioksit, azot, kükürtdioksit, hidrojensülfür, karbonmonoksit ve hidrojen volkanik faaliyet sonucu çıkan diğer gazların başlıcalarıdır.

VOLKANİK TOPRAKLAR NEDEN VERİMLİDİR?

Yanardağlar sebep oldukları lav akıntıları, zehirli gazlar ve kül bulutları ile büyük zararlara neden oluyor. Ancak bunlar kısa vadeli etkileri. Uzun vadede ise yeryüzünün belki de en verimli tarım alanlarının oluşmasını sağlıyor. Yanardağların patlaması sonucu çevreye saçılan volkanik kül ve magmanın soğumasıyla pek çok mineral yerin derinliklerinden yüzeye çıkıyor. Daha sonra oluşan volkanik kayaçlar güneşten gelen enerji, atmosferdeki nem ve çeşitli gazlar nedeniyle fiziksel ve kimyasal olarak aşınıyor. Böylece mineral, canlı türleri için kullanılabilir hâle geliyor. Volkanik topraklar dünyanın yüzeyinin %1’ini kaplamasına rağmen dünya nüfusunun %10’unu besliyor. Yanardağların çevresindeki arazilerin tarım için elverişli ve verimli olması nedeniyle potansiyel tehlikelerine rağmen insanlar bu bölgeleri yerleşim alanı olarak kullanıyor.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 199 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap