Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 200 Cevapları Yıldırım Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Yıldırım Yayınları Sayfa 200 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 200 Cevapları Yıldırım Yayınları

Tsunami

Japon dilinde “liman dalgası” anlamına gelen tsunami, deniz ve okyanus tabanlarında meydana gelen volkanik olaylar, depremler ve heyelanlar sonucunda oluşmaktadır. Deniz tabanlarında meydana gelen deprem sonucunda yer kabuğu yer değiştirmiş ise üzerindeki su kütlesinin dengesi bozulmaktadır. Bu tür depremler, tsunaminin başlıca nedenidir. Deniz tabanında meydana gelen volkanik patlama sırasında su kütlesinin yukarı doğru itilmesi tsunamilere neden olmaktadır. Deniz tabanında bazen büyük çaplı heyelanlar meydana gelebilmektedir. Bu tür heyelanlar da tsunamilerin nedenlerindendir.

Tsunami sonucu oluşan dalgaların bazıları 30 metreyi geçebilmektedir. Saatteki hızları 800 km’yi bulan bu dalgalar, yüzlerce km uzaklıktaki kıyıları da etkileyebilmektedir. Örneğin 2011 yılında Japonya açıklarındaki deprem sonucu meydana gelen tsunami (Fotoğraf 4.3), Büyük Okyanus’u baştan başa aşarak Amerika kıtasının batı kıyılarını da etkilemiştir.

Heyelan

Heyelan, toprak kütlesinin ya da tabakaların eğim doğrultusunda aniden kayması olayıdır. Heyelan eğimin fazla olduğu ve üstteki tabakaların suya doygun hâle geldiği yerlerde meydana gelmektedir. Tabakaların eğim yönünde uzanması, heyelanı kolaylaştıran bir etmendir. Bazen de depremler sonucu gerçekleşen sarsıntılar, heyelanlara neden olabilmektedir. Kar erimeleri ve yağmurlarla geçirimli tabakadan sızan sular, geçirimsiz tabakanın üzerinde birikmektedir. Böylece killi tabaka kaygan bir hâle gelmekte ve üstteki kütle, yer çekiminin etkisiyle kaymaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Yıldırım Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 200 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap