Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 86

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 86 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 86

Akarsular

Akarsular, yeryüzündeki tatlı su kaynaklarının az bir kısmını oluşturur. Akarsular; dere, çay, nehir, ırmak gibi çeşitli isimler alır ve farklı şekillerde sınıflandırılır.

Bir akarsuyun ana kol ve yan kollarıyla birlikte sularını topladığı alan, o akarsuyun havzasını (su toplama alanını) oluşturur (Görsel 1.89). Sularını deniz ve okyanusa ulaştırabilen akarsuların havzaları açık havza özelliği taşırken suları deniz ve okyanusa ulaştıramayan akarsuların havzaları kapalı havza özelliği taşır. Örneğin Amazon, Tuna, İndus, Nil, Sarı Irmak (Yangçe) gibi akarsular açık havza özelliğine sahipken Aral Gölü’ne su taşıyan Ceyhun ve Seyhun akarsuları kapalı havza özelliğine sahiptir. Akarsu havzalarını birbirinden ayıran ve genellikle dağların yüksek kesimlerinden geçen sınıra su bölümü çizgisi denir.

Akarsu havzasına düşen yağış türü, akarsu havzasının yer altı kaynaklarından beslenmesi, akarsuyun bulunduğu yerin yer şekilleri özellikleri, akarsuyun mutlak konum ve büyüklüğü akarsuların beslenme durumlarını etkiler. Örneğin Ekvatoral iklim bölgesinde yer alan Amazon Nehri, havzasının iklim özelliği gereği daha çok yağmur sularıyla beslenirken Türkiye’deki Manavgat Çayı, havzasının zemin özelliği gereği yer altı su kaynaklarından da beslenir. Akarsu havzasının büyüklüğü akarsuların beslenme kaynaklarının çeşitliliği üzerinde etkilidir. Örneğin Türkiye’deki Kızılırmak Nehri Havzası’nın sınırları içerisinde farklı iklim bölgelerinin olması, beslenme kaynaklarının çeşitliliğini sağlar. Akarsu yatağının herhangi bir noktasından birim zamanda geçen su miktarına akım (debi) denir. Akarsu havzasına düşen yağış miktarı, havzadaki kar ve buz erimeleri, buharlaşma oranı, bitki örtüsü, havzanın genişliği ve zemininin yapısı gibi faktörler akarsu debisini etkiler. Akarsu debisinin yıl içinde gösterdiği değişime ise akarsu rejimi (akım düzeni) denir. Bir akarsuyun debisinde yıl içinde belirgin değişim yok ise rejimi düzenli, belirgin değişim var ise rejimi düzensizdir (Grafik 1.4a-4b). Örneğin Amazon ve Kongo nehirlerinin rejimi düzenli iken İndus ve Ganj nehirlerinin rejimi düzensizdir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 86 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!