Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 70

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 70 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 70

miş, Söke, Aydın, Sarayköy ovaları ve Doğu Anadolu Fay Hattı üzerindeki Amik, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Muş ovaları tektonik ovalardır. İç Anadolu ovalarının çoğu, tektonik çöküntü ovasıdır. Bunların başlıcaları; Konya, Yukarı Sakarya, Ereğli, Çubuk ovalarıdır. Güneydoğu Anadolu’da bulunan başlıca tektonik kökenli ovalar Suruç, Altınbaşak (Harran) ve Ceylanpınar ovalarıdır (Görsel 1.85).

Batı Akdeniz’de karstik araziler üzerinde oluşmuş olan polye tabanlarında biriken alüvyonların meydana getirdiği ovalara da karstik ovalar adı verilir. Korkuteli, Tefenni, Gölhisar, Acıpayam, Elmalı, Bozova birer karstik ovadır.

Sonuç olarak Türkiye; dağları, ovaları ve platoları ile bir karış toprağı, bir damla suyu israf edilmemesi gereken kıymetli bir hazinedir.

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki haritada, Türkiye’deki bazı ovalar gösterilmiştir. Haritada verilen ovaların oluşum türlerini boş bırakılan yerlere yazınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 70 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!