Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 39

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 39 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 39

Türkiye’de Volkanizma: Türkiye’de volkanik faaliyetler özellikle Se- nozoyik’te yoğunlaşmıştır. Volkanik faaliyetler sonucunda meydana gelen volkanik dağlar, volkan konileri, maar, krater, kaldera gibi oluşumlara ülkemizde rastlanmaktadır. Türkiye’nin en yüksek noktasının bulunduğu Ağrı, Süphan ve Erciyes gibi dağlar volkanik oluşumludur. Günümüzde Türkiye’de aktif volkan bulunmamaktadır. Kula çevresindeki volkan konileri ve krater oluşumları, Nemrut Dağı’nda bulunan kaldera, Konya’daki Meke Maarı Türkiye’deki volkanizma izlerinin diğer örneklerindendir.

Türkiye’de Deprem: Yer kabuğunun zayıf ve hareketli kısımlarını oluşturan fay hatları, depremlere neden olmaktadır. Türkiye, aktif fay hatlarının yer aldığı bir ülke olması nedeniyle tektonik depremlerin sık görüldüğü bir ülkedir. Türkiye’de Kuzey Anadolu Fay Sistemi, Doğu Anadolu Fay Sistemi ve Batı Anadolu Fayı Sistemi olmak üzere üç ana fay sistemi yer almaktadır (Harita 1.5).

Kuzey Anadolu Fay Sistemi; batıda Saroz Körfezi’nden başlayarak Marmara Denizi, İzmit Körfezi, Düzce, Merzifon, Erbaa, Niksar, Erzincan, Varto üzerinden geçerek Van Gölü’nün kuzeyine kadar uzanır. Doğu Anadolu Fay Sistemi; Türkiye’ye Hatay’dan sokularak Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş üzerinden Van’ın doğusuna kadar uzanır. Batı Anadolu Fay Sistemi; İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla illeri çevresinde oluşan horst ve graben alanlarındaki fay alanlarını kapsamaktadır. Türkiye’de ana fay sistemlerine yakın alanlar, deprem riskinin en fazla olduğu, birinci dereceden deprem bölgesi olan yerlerdir. Bu alanlarda tarih boyunca depremler görülmüştür ve hâlen de görülmeye devam etmektedir. 1939 ve 1992 yıllarındaki Erzincan Depremleri, 1999’daki Kocaeli Depremi, 2011’deki Van Depremi, 2023’teki Kahramanmaraş Depremi can ve mal kaybına neden olan yakın tarihte gerçekleşen büyük depremlerdir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 39 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!