Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 38

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 38

Konuya Başlarken

Türkiye, kısa mesafelerde farklı yüzey şekillerinin ve farklı yükselti basamaklarının görüldüğü bir ülkedir. Türkiye arazisi, Üçüncü Jeolojik Zaman’da gerçekleşen iç kuvvetlerin etkisi ile şekillenmiş genç oluşumlu bir arazi yapısına sahiptir.

1. Çevrenizde iç kuvvetlerin etkisi ile oluşmuş ne tür yer şekilleri var?

  • Cevap: Çevremde iç kuvvetlerin etkisiyle oluşmuş çeşitli yer şekilleri bulunmaktadır. Örneğin, dağlar ve sıradağlar, yer kabuğundaki kırılmalar sonucu yükselmiş ve kıvrılmıştır. Bu kuvvetler aynı zamanda fay hatları oluşturarak yer kabuğunda kaymalar ve çatlaklar meydana getirmiştir. Ayrıca, volkanik dağlar ve volkan konileri de iç kuvvetler tarafından oluşan yer şekillerine örnek olarak verilebilir. Bu dağlar, yer kabuğunda yoğunlaşan magmanın yeryüzüne çıkması sonucu oluşmuştur.

2. Türkiye’de depremlerin sık görülmesinin nedeni ne olabilir?

  • Cevap: Türkiye, tektonik aktivite açısından oldukça hareketli bir bölgede bulunur ve bu da depremlerin sık görülmesinin temel nedenidir. Anadolu Levhası, Arabistan Levhası, Afrika Levhası ve Avrasya Levhası gibi büyük tektonik levhaların kavşak noktasında yer alır. Bu levhaların birbirleriyle olan hareketleri, yer kabuğunda gerilim oluşturur ve bu gerilim, zamanla biriken enerjiyi serbest bırakmak amacıyla yer kabuğunda kırılmalar yaratır, bu da depremlere sebep olur. Bu durum, Türkiye’nin deprem riski yüksek bir bölge olmasına ve depremlerin sıkça yaşanmasına yol açar.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 38 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!