Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 32

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 32 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 32

Konuya Başlarken

Bir su kenarında, tarlada, bahçede, piknik alanında, yol kenarında yani yaşadığınız gezdiğiniz yerlerde birbirinden farklı kayaç çeşitlerini görmüşsünüzdür. Bir koleksiyon malzemesi olabilecek kadar (renkleri, şekilleri, sertlikleri, ebatları) birbirinden farklı kayaç türü bulmak zor değildir. Toprağa bir kazık çakmak için bulduğunuz taşın ilk vurduğunuzda parçalandığını, diğer bir taşın ise çok sert olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Doğadaki bu taşları kaldırımda, merdivende, mutfakta, bahçe duvarında, tespihte, yüzükte de görebilirsiniz.

1. Çevrenizde gördüğünüz, ismini bildiğiniz kayaçlar nelerdir?

  • Cevap: Çevremde gördüğüm ve ismini bildiğim kayaçlardan bazıları şunlardır: granit, kumtaşı, kireçtaşı, şist, mermer ve bazalt.

2. Yaşadığınız ortamda sıklıkla görmüş olduğunuz kayaçlar daha çok hangi amaçlar için kullanılmaktadır?

  • Cevap: Yaşadığım ortamda sıklıkla gördüğüm kayaçlar genellikle inşaat malzemesi olarak kullanılmaktadır. Örneğin, granit ve kumtaşı gibi sert ve dayanıklı kayaçlar, bina ve yapıların dış cephe kaplamalarında, yer döşemelerinde, duvarlarda ve süslemelerde sıkça kullanılır. Kireçtaşı ise mimari ve dekoratif amaçlarla kullanılan bir diğer kayaçtır. Ayrıca bazalt, yol yapımında kullanılan bir malzeme olarak da sıkça karşılaşılan kayaçlardan biridir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 32 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!