Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 259

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 259 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 259

Türkiye’de Teknolojik Afetler

Türkiye’de teknolojik afetler de büyük çapta can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Ulaşım kazaları, maden kazaları, endüstriyel yangın ve patlamalar Türkiye’de en çok meydana gelen beşerî afetlerdir.

Türkiye’de en çok yaşanan ve en fazla kayba yol açan teknolojik afet türü ulaşım kazalarıdır. Bunların da %99’dan fazlası kara yollarında gerçekleşir. 2009-2020 arasında Türkiye’de 173.241 yaralanmalı ve ölümlü trafik kazası gerçekleşmiştir. Bu kazalarda 62.434 kişi hayatını kaybetmiş, daha fazlası yaralanmış, milyarlarca lira ekonomik zarar meydana gelmiştir. Kurallara uymama, dikkatsizlik gibi sürücü hataları bu kazaların en önemli sebepleridir.

Türkiye’de çok yaşanan teknolojik afetlerden biri de endüstriyel yangın ve patlamalardır. Bu olayların en fazla yaşandığı illerimiz endüstri merkezi durumundaki İstanbul, Kocaeli ve Bursa’dır. 2018-2020 yılları arasında Türkiye’de 1.470 endüstriyel yangın ve patlama meydana gelmiş, bu kazalarda 189 kişi yaşamını yitirirken daha fazla sayıda kişi yaralanmıştır. Milyarlarca lira maddi zarar ortaya çıkmıştır. Gerekli iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması, bu yangın ve patlamaların başlıca sebebidir. Örneğin 2020 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde yeterli iş güvenliği tedbirlerinin alınmadığı bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybederken 127 kişi yaralanmıştır.

Türkiye’de yaşanan teknolojik afetlerden biri de maden kazalarıdır. Madenlerde meydana gelen yangınlar, patlamalar, göçükler, su baskınları vb. olaylar bazen afet boyutunda kayıplara yol açabilmektedir. Hemen her yıl maden kazaları yaşanan Türkiye’de binlerce insan yaşamını yitirmiş, daha fazlası yaralanmıştır. 1992 yılında Zonguldak’ın Kozlu ilçesindeki bir kömür madeninde meydana gelen ve 263 kişinin hayatını kaybettiği grizu patlaması ile 2014 yılında Manisa’nın Soma ilçesindeki bir kömür madeninde meydana gelen ve 301 kişinin hayatını kaybettiği ocak yangını, son dönemlerde Türkiye’de yaşanmış en büyük maden kazalarıdır.

Ders İçi Çalışma

Haritada verilen illerde yaşanma olasılığı fazla olan afet türlerinin neler olduğunu aşağıdaki tabloda verilen alana yazınız.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 259 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!