Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 256

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 256 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 256

Türkiye’de Sel ve Taşkın

Türkiye’de 1990-2019 yılları arasında yaşanan afetlerden %6,7’sini seller ve taşkınlar oluşturur. Bu sel ve taşkınlarda 221 kişi hayatını kaybetmiştir. Türkiye’de ilkbaharda ve yaz başında yağışlar artmakta, karlar erimekte ve bu nedenle sel ve taşkın olayları artmaktadır. Balıkesir, Rize, Antalya, Ankara ve Muğla sel ve taşkın olaylarının en fazla yaşandığı başlıca illerdir (Harita 4.6).

Kırsal kesimde baraj yapımı ve dere ıslah çalışmaları seller ve taşkınları azaltmaktadır. Buna karşın nüfusu artan kentlerdeki plansız yerleşme, akarsu yataklarındaki yapılaşma, ormanların tahrip edilmesi gibi nedenlerle seller ve taşkınların etkisi giderek artmaktadır.

Türkiye’de sık yaşanan afet türlerinden olan seller ve taşkınlar, hem kentsel yerleşmeleri hem de kırsal yerleşmeleri etkilemektedir. Seller ve taşkınlar sırasında can kaybı ve yaralanmaların yanı sıra konutlar, iş yerleri ve tarım alanlarının su altında kalmasıyla büyük ekonomik zararlar oluşmaktadır (Görsel 4.13).

Sel ve taşkın olayları Türkiye’de ulaşım yollarına da zarar vermekte ve ulaşımın aksamasına da neden olmaktadır. Örneğin 1990 yılında Doğu Karadeniz kıyı kuşağında Değirmendere, Söğütlüdere ve Harşit Çayı taşmış; bu taşkından 184 yerleşim birimi etkilenmiştir. Bu taşkınlarda 53 kişi hayatını kaybetmiş, 1.000’e yakın ev ve 100 civarı iş yeri yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Tarım alanları büyük zarara uğramış, köprülerin yıkılmasıyla da ulaşım bir süre aksamıştır. DSİ verilerine göre 1975-2011 arasında 820 taşkın meydana gelmiş, bu taşkınlar sonucunda 660 can kaybı olmuş, 799.758 hektar tarım arazisi taşkına maruz kalmıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 256 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!