Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 233

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 233 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 233

Hava Yolu

II. Dünya Savaşı’ndan sonra yolcu ve kargo taşımacılığında uçakların kullanımının yaygınlaşmaya başlamasıyla hava yolu ulaşımı gelişmeye başlamıştır.

Birbirinden uzak bölge ve ülkeler arasındaki yolculuklar, hava yolu aracılığıyla diğer ulaşım sistemlerine göre çok daha kısa sürede yapılabilmektedir. Bu nedenle hava yolu ulaşımı, dünya genelinde yaygınlaşmaya ve tercih edilmeye başlamıştır. Bu durum; başta turizm olmak üzere ticaret, eğitim gibi alanlarda bölgesel ve küresel etkileşimi artırmıştır. Böylece hava yolu ulaşım sisteminin taşımacılıktaki payı, talebe bağlı olarak sürekli artmıştır (Grafik 3.1).

Hava yolu ulaşım sistemi; özellikle ABD’de, Avrupa ülkelerinde (Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere vb.), Uzak Doğu Asya ülkelerinde (Japonya, Güney Kore, Çin) gelişmiştir (Harita 3.3).

Düşünelim- Tartışalım

İstanbul Havalimanı, faaliyete geçmesiyle birlikte Avrupa’da yeni bir transfer merkezi hâline gelmiş ve bu özelliğiyle diğer önemli transfer merkezlerine rakip olmuştur. İstanbul Havalimanı’nın hava yolu ulaşımında Türkiye’nin bölgesel konumuna ne gibi katkılar sağlamıştır? Tartışınız.

  • Cevap: İstanbul Havalimanı’nın faaliyete geçmesi, Türkiye’yi uluslararası hava trafiğinde önemli bir aktarma merkezi yapmış ve bölgesel bir havacılık hub’ı olarak Türkiye’nin küresel bağlantılarını güçlendirmiştir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 233 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!