Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 21

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 21

Ders İçi Çalışma

Aşağıda volkanik dağların, depremlerin ve sıcak su kaynaklarının yeryüzündeki dağılış haritaları verilmiştir.

1. Verilen unsurların yeryüzündeki dağılışının birbirine benzer olmasının nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Verilen unsurların yeryüzündeki dağılışının birbirine benzer olmasının nedenleri, bu unsurların genellikle tektonik sınırlarla ilişkili olmaları ve yer kabuğunun hareketlerinden etkilenmeleridir. Volkanik dağlar, deprem alanları ve sıcak su kaynakları genellikle levha sınırlarında veya levha aktivitesinin yoğun olduğu bölgelerde bulunur. Levhaların birbirine çarptığı, ayrıldığı veya kaydığı bölgelerde bu unsurların oluşumu ve aktiviteleri artar. Bu nedenle, tektonik etkileşimlerin yoğun olduğu bölgelerde volkanik dağlar, deprem alanları ve sıcak su kaynakları benzer dağılış gösterebilir.

2. Haritalarda dağılışı verilen unsurların benzer olduğu yerlerde bulunan ülkelerin isimlerini belirleyiniz?

  • Cevap: Deprem alanlarının yoğun olduğu bölgeler arasında Japonya, Türkiye, İran, Meksika, Şili ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler yer alabilir. Sıcak su kaynaklarının dağılışına gelince, İzlanda, Yeni Zelanda, Japonya (özellikle Onsen bölgeleri), ABD’nin Yellowstone Ulusal Parkı ve İtalya’daki bazı bölgeler (örneğin, Termal Suları ile ünlü Toscana) gibi ülkeler bu unsurlarla ilişkilendirilebilir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 21 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!