Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 184

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 184 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 184

sektöründeki çalışma oranı ise artmıştır (Grafik 2.13). Türkiye’de 2021 yılı itibarıyla çalışan nüfusun %15,4’ü tarım, %26,9’u sanayi, %57,4’ü hizmet sektöründedir. Buna göre Türkiye’de çalışan nüfusun yarıdan fazlası; eğitim, sağlık, güvenlik, ulaşım, ticaret, turizm, pazarlama gibi faaliyetlerin bulunduğu hizmet sektöründe yer almaktadır.

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki grafiklerde, Türkiye’de 15-64 yaş aralığındaki çalışan nüfusun 1960 ve 2021 yıllarındaki sektörel dağılım oranları verilmiştir.

1. Çalışan nüfus oranı düşen ve yükselen sektörler hangileridir?

  • Cevap: Çalışan nüfus oranı tarım sektöründe düşmüştür. Çalışan nüfus oranı sanayi ve hizmet sektörlerinde yükselmiştir.

2. Tarım sektöründe çalışan nüfus oranının düşmesinde neler etkilidir?

  • Cevap: Tarım sektöründe çalışan nüfus oranının düşmesinde ekonomik gelişme etkilidir.

3. Verilen yıllarda tarım sektöründe çalışan nüfus oranının azalması, tarımsal üretimin azalması anlamına gelir mi? Gerekçeleri ile açıklayınız.

  • Cevap: Verilen yıllarda tarım sektöründe çalışan nüfus oranının azalması, tarımsal üretimi etkilememiştir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 184 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!