Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 176

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 176 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 176

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki tabloda Türkiye’de farklı sayım dönemlerinde gerçekleşen nüfus artış hızları verilmiştir.

1. 1985’ten 2008 yılına kadar Türkiye’de nüfus artış hızının belirgin bir şekilde düşmesinin sosyal ve ekonomik nedenleri nelerdir?

  • Cevap: 1985’ten 2008 yılına kadar Türkiye’de nüfus artış hızının düşmesinin sosyal nedenleri arasında kentleşme, kadınların eğitim seviyesinin artması ve aile planlaması bilincinin yaygınlaşması; ekonomik nedenleri arasında ise ekonomik istikrarın artması ve refah seviyesinin yükselmesi yer alabilir.

2. 2008’den itibaren Türkiye’nin nüfus artış hızındaki düşüşün durmasının ve sonrasında durağan bir seyir izlemesinin olumlu veya olumsuz sonuçları neler olabilir?

  • Cevap: 2008’den itibaren nüfus artış hızındaki durağan seyir, ekonomik olarak genç ve çalışan nüfusun dengede kalmasını sağlayabilir; ancak bu durum uzun vadede yaşlı nüfusun artmasına ve genç nüfusun azalmasına sebep olarak sosyal hizmetlere olan talebin artmasına neden olabilir.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 176 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!