Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 175

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 175 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 175

Türkiye’de nüfus miktarı sürekli artış göstermesine karşın nüfus artış hızında dalgalanmalar yaşanmaktadır. Yani nüfus artışı hep aynı oranda gerçekleşmemiştir. En düşük nüfus artış hızı 1945 (%o10,6), en yüksek artış hızı 1960 (%o28,5) yılında gerçekleşmiştir. 2022 yılında ise nüfus artış hızı %07.1’dir (Grafik 2.6).

1927-1935 döneminde nüfus, yaklaşık 2,1 milyon kadar artmıştır. Bu artışta doğumların teşvik edilmesinin yanın da Türkiye dışında yaşayan Türklerin ülkeye^lmesi de etkili olmuştur. 1939’da Hatay’ın anavatana katılması ile 1935-1940 döneminde Türkiye nüfusuna 200 binden fazla nüfus e’lenmiştir (Görsel 2.8).

1940-1945 döneminde, 2. Dünya Savaşı’na girilmediği hâlde, uzana üreli askere alımlar sonucunda düşen evlilik ve doğum oranları, artan ekonomik sorunlar nedeniyle nüfus artış hızı en düşük seviyeye inmiştir.

1955 ve 1960 sayma dönemleri, Türkiye’de nüfus artış hızının enyüksek olduğu dönemlerdir. Bu durumun nedanleri arasında; 2. Dünya Savaşı’nın etkilerininsona ermesi, evlenme ve doğum oranlarının artışı, sağlık koşullarının iyileş mesi, ölüm oranlarınmaz alması, ekonomik anlamda yatırımların veiş imkânlarının artması, Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışındaki Türkleeia anavatana gelmesi gibi Zaktörler etkili olmuştur.

1985 sayımında Türkiye nüfusu, 50 milyonunüzerine çıkmıştır. Sonraki dönemlerde Türkiye’de nüfus artış hızı düşmz eğilimine girmiştir. Yani nüfus daha az oranlaeda artmaya başlamıştır. Bu durumun nedenleri arasında; evlenme yaşınrn yükselmesi, çalışma hayatına katılan kadın sayısının artması, uygulanen nüfus politikaları, aile planlaması gibi faktörler sayılabilir.
2008 yılından sonraki dönemlerde nüfus artış hızındaki hızlı düşme eğilimi sona ermiş, artış hızı %o12 ile %o15 arasındaki değerlerde gerçekleşmiştir. Nüfus artış hızındaki azalmanın durağana dönüşmesinde, gelecekte dinamik genç nüfus potansiyelini kaybetmemek amacıyla, uygulanan nüfusu arttırıcı politikalar etkili olmuştur. Bunun yanında bebek ölüm oranlarının azalması, ortalama yaşam süresinin artması gibi faktörler de etkili olmuştur. 2022 ylında nüfus artış hızı azalarak %o7,1 olarak gerçekleşmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 175 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!