Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 162

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 162 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 162

Nüfusun Önemi

Nüfus; ülkelerin kalkınması, doğal kaynakların işletilmesi, üretim ve tüketim seviyesi, siyasal ve askeri güç potansiyeli gibi konularda son derece etkili bir unsurdur. Ülkelerin kalkınması, siyasi ve kültürel etki alanlarını genişletebilmesi için nüfus önemli ve gereklidir. Nüfus, tüketimi artırarak üretimi teşvik edici bir rol oynar. Mevcut iş alanlarındaki üretim kapasitesini artırıcı etkisinin yanında yeni iş alanlarının doğmasında da etkilidir. Üretimi ve tüketimi fazla olan ekonomiler giderek büyür ve gelişir.

Ekonomik ve siyasal anlamda iyi yönetilen ülkeler içinde nüfusu fazla olanlar, dünyanın en büyük ve gelişmiş ekonomileri arasında yerini almıştır. Nüfusu 1 milyarın üzerindeki Çin, nüfusu 100 milyonun üzerindeki ABD, Rusya, Japonya gibi ülkeler dünyanın en büyük ekonomileri arasındadır. Nüfusu 85 milyonu bulan Türkiye de dünyanın en büyük yirmi ekonomisi içindedir. Bu tür ülkeler hem küresel ölçekte hem de bulunduğu bölge ölçeğinde önemli bir siyasi ve ekonomik güç merkezi olarak değerlendirilir.

Günümüzde -özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere- bazı ülkelerde doğum oranlarındaki belirgin düşmeler, o ülke için önemli tehditlerden biri olarak algılanmaktadır. Böyle ülkelerde yaşlı nüfusun artması ve genç nüfusun azalması, nüfusun dinamik yapısının bozulmasına neden olacaktır. Nitelikli genç nüfus, ülkelerin kalkınması ve gelişimlerinin devamı için önemli bir unsurdur. İyi eğitim görmüş, nitelikli genç nüfus; yeni iş alanlarının açılması, girişimcilik, teknolojiyi daha iyi kullanma ve yeni teknolojiler geliştirme gibi kalkınma unsurlarında etkili bir unsurdur (Görsel 2.3). Bu yüzden doğum oranı düşük olan ülkeler, genç nüfus oranını artırmak için teşvikler uygulamaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 162 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!