Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 157

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 157 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 157

ya da hızla gelişmekte olan ülkelerde nüfusun artması olumlu sonuçlar ortaya çıkarır. Örneğin Kanada’da siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanmış olması, doğal kaynakların fazla olması nedeniyle nüfus artışı ülkeye olumlu etkiler yapmaktadır. Üretim artışı, yeni iş alanlarının açılması, vergi gelirlerinin artması bu olumlu sonuçların bazılarıdır. Kanada’da nüfus artış hızını artırmak için her yıl bazı ülkelerden göç kabul edilmekte ve doğum oranlarını artırıcı teşvikler uygulanmaktadır (Tablo 2.1).

Nüfusun Beklenen Yaşam Süresi

Dünyaya gelen bir insanın beklenen yaşam süresi, ülkelerin gelişmişlik seviyesine göre farklılıklar gösterir. Beklenen yaşam süresi, gelişmiş ülkelerde uzunken az gelişmiş ülkelerde ise kısadır. Beklenen yaşam süresinde dünya ortalaması son 60 yılda 52’den 74’e çıkmıştır. Bu yükselmeyi sağlayan faktörler; yaşam ve sağlık koşullarının iyileşmesi, ortalama insan ömrünün uzaması, bebek ve çocuk ölüm oranlarının azalmasıdır.

Ders İçi Çalışma

Aşağıda, 2021 yılına ait ülkelere göre beklenen yaşam süresini gösteren dünya haritası verilmiştir.

1. Beklenen yaşam süresinin uzun ve kısa olduğu ülkeler hangi kıtalarda daha yoğundur?

  • Cevap:

2. Ülkelerin beklenen yaşam süresinin kısa ya da uzun olmasında hangi faktörler etkilidir?

  • Cevap: Beklenen yaşam süresini etkileyen faktörler arasında sağlık hizmetlerine erişim, beslenme, yaşam koşulları ve eğitim seviyesi önemlidir. Ayrıca, ekonomik istikrar, temiz su ve hijyen gibi temel altyapı hizmetlerine erişim de yaşam süresini doğrudan etkiler.

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 157 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!