Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 114

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 114 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 114

ZONAL TOPRAKLAR

Terra Rossa Toprağı: Türkiye’de Akdeniz ikliminin görüldüğü Akdeniz ve Ege kıyı kuşağı ile Güney Marmara’da çoğunlukla kireç taşlı, killi, marnlı kayaçlar üzerinde oluşmuştur. Bu topraklar en fazla 1.000 m yükseklere kadar bulunur. Bu yükselti sınırı Güney Marmara’da 600 m civarına kadar düşer. Organik madde bakımından zengin olmayan bu topraklar turunçgil, zeytin ve üzüm üretimine uygundur.

Kahverengi Orman Toprağı: Karadeniz kıyı kuşağı boyunca 1.000 m yükseklere kadar orman altında görülen, humus bakımından zengin, yıkanmış ve kireçsiz topraklardır. Diğer bölgelerde ise genellikle 1.000 m’den yüksek olan yerlerde başlayan ormanların altında oluşmuş, az yıkanmış kireçli topraklardır.

Podzol Toprağı: Doğu ve Batı Karadeniz kıyılarında dağların yükseklerinde görülür. Sıcaklığın düştüğü ve yağışın arttığı yerlerdeki iğne yapraklı ağaç ormanları altında oluşmuştur.

Çernezyom Toprağı: Erzurum-Kars Platosu’nda yaz yağışlarıyla gürleşen uzun boylu çayırların altında oluşmuştur. Humus oranı yüksek bu topraklar, büyükbaş hayvancılık ve tahıl tarımına çok uygundur.

Kestane Rengi Step Toprağı: İç Batı Anadolu, İç Anadolu platoları ve Doğu Anadolu’da yağışın 400 mm’nin üstüne çıktığı alanlarda oluşmuştur. Toprak örtüsü daha kalın ve organik madde miktarı biraz daha fazladır.

Kahverengi Step Toprağı: İç Anadolu’da yıllık yağış miktarının 400 mm’nin altına düştüğü alanlarda görülür. Kireçli ve humus bakımından fakir bu topraklarda tahıl tarımı yapılır. Güneydoğu Anadolu’da sıcaklığın yüksek olması, demir minerallerinin oksitlenmesine neden olduğu için bu topraklar kırmızımsı bir renk alır (Görsel 1.116).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır. 

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 114 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!