Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 110

“10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 110 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 110

AZONAL TOPRAKLAR

Azonal topraklar, dış kuvvetlerin taşıyıp biriktirdiği malzemeden oluşur. Toprak katmanları belirgin değildir. Oluştuğu yerdeki ana kayanın ve iklimin özelliklerini yansıtmayan taşınmış topraklardır. Genellikle mineral bakımından zengin ve verimlidir.

Alüvyal Toprak: Akarsuların taşıdığı alüvyonların birikmesiyle oluşan topraktır. Bu topraklar; ince malzemeli, gevşek, geçirgen ve mineral bakımından zengindir. Tarımsal üretim açısından en verimli topraklardır. Bu topraklar, akarsuyun biriktirme yaptığı vadi tabanlarında ve düzlüklerde veya deltalar üzerinde yaygındır.

Kolüvyal Toprak: Dağ yamaçlarında çözünen, çeşitli boyuttaki malzemelerin dağ eteklerinde birikmesiyle oluşan topraklardır. Birikinti konileri ve yelpazeleri üzerinde yaygındır.

Regosol: Volkanik arazilerde kum boyutundaki malzemelerin yamaç eteklerinde veya tüf platolarında biriken kumlu depolar üzerinde oluşan topraklardır.

Litosol: Engebeli arazilerde, bitki örtüsünün zayıf olduğu yamaçlarda ayrışan malzemelerin ince boyutlu olanlarının taşınmasından sonra geride kalan iri malzemelerin oluşturduğu toprak tipidir.

Lös: Rüzgârın kurak bölgelerden havalandırdığı çok ince malzemeleri, yarı kurak alanlarda biriktirmesiyle oluşan ince malzemeli topraklardır.

Moren: Buzulların etkili olduğu alanlarda biriken moren yığınlarının toprağa dönüşmesiyle oluşurlar.

Ders İçi Çalışma

Aşağıda, bazı azonal toprak tiplerine ait görseller verilmiştir. Görsellerde verilen toprak tiplerinin neler olduğunu söyleyiniz.

  • Cevap:

10. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 110 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!