Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

Türkiye’nin büyük ölçüde hangi jeolojik zamanda kara hâline geldiğini araştırınız. Araştırma sonucunu defterinize yazınız.

“Türkiye’nin büyük ölçüde hangi jeolojik zamanda kara hâline geldiğini araştırınız. Araştırma sonucunu defterinize yazınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Türkiye’nin büyük ölçüde hangi jeolojik zamanda kara hâline geldiğini araştırınız. Araştırma sonucunu defterinize yazınız.

Soru: Türkiye’nin büyük ölçüde hangi jeolojik zamanda kara hâline geldiğini araştırınız. Araştırma sonucunu defterinize yazınız.

  • Cevap: Türkiye, Alpin kıvrım kuşağı içindedir ve bu kuşağın genel nitelikleri yanında, kendine has bir takım jeolojik özellikleri de içermektedir. Üçüncü Jeolojik Zamanın (Tersiyer) başında Anadolu’nun büyük bir bölümü kara haline gelmiştir. Denizler Kuzey Anadolu, Trakya ve Toros dağ kuşaklarının alçak kısımlarında yer almıştır. Bu zamanın başlarında Anadolu’ya sıcak ve kurak bir iklim hakim olmuş ve Ankara-Çankırı-Sivas arası ile Kuzey Anadolu’daki kapalı havzalarda buharlaşma sonucu tuzlu ve jipsli tortullar meydana gelmiştir.

10. Sınıf Coğrafya Yıldırım Yayınları Sayfa 14 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!