Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

Depremlerin nasıl meydana geldiğini araştırınız. Elde ettiğiniz verileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

“Depremlerin nasıl meydana geldiğini araştırınız. Elde ettiğiniz verileri arkadaşlarınızla paylaşınız.” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Depremlerin nasıl meydana geldiğini araştırınız. Elde ettiğiniz verileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Soru: Depremlerin nasıl meydana geldiğini araştırınız. Elde ettiğiniz verileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Depremler, yer kabuğu hareketleri sonucunda meydana gelen doğal sarsıntılardır. Bu sarsıntıların nedeni levhaların yer değiştirmesidir. Depremler, yer kabuğu ya da taş küre adı verilen yerkürenin en üstünde bulunan tabakada fay hattı adı verilen kırıkların çeşitli hareketleri ile meydana gelir. Fay hatları, taş küredeki kayaların gerilme, sıkışma gibi yüksek basınç oluşturan şartlar altında kırılması ile meydana gelir. Depremler ise bu kırıklarda oluşan basınç dengesinin ani bir hareketle değişmesi ile meydana gelen sismik dalgalardır. Daha basit anlatmak gerekirse; depremler yer altında bulunan fay hatları arasındaki enerjinin anlık olarak ortaya çıkmasıdır diyebiliriz.

10. Sınıf Coğrafya Yıldırım Yayınları Sayfa 19 Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap