Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 12

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları Tutku Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 12

1. “Doğaya adapte olma, doğayı kendine adapte et!” sözünden ne anlıyorsunuz? Sizce böyle bir bakış açısının çevre üzerindeki etkileri nasıl olur? Açıklayınız.

  • Cevap: Bence doğru bir bakış açısı değildir. Çünkü bizler doğanın düzenine ayak uydurmalıyız. Doğayı kendi çıkarlarımız bencilliklerimiz için değiştirmeye kalkarsak bir gün gelince doğanın bizden intikam alacağını unutmamamız gerekmektedir. İnsan doğaya uyarsa gelecek aydınlıktır eğer doğayı kendine adapte etmeye kalkarsa gelecek yıkım dolu olacaktır.

2. Doğal ve beşerî unsur kavramlarını araştırarak aralarındaki farkları tespit ediniz.

  • Cevap: Doğada kendiliğinden oluşan unsurlara doğal unsur denir. İnsan eli değmeden oluşur. Örnek verecek olursak Ağaçlar Bitkiler = Doğal unsurdur. İnsan eli  değerek oluşturulan unsurlara ise beşeri unsur denir. Kendiliğinden oluşamazlar.  Örneğin Arabalar / evler = Beşeri unsurlara örnektir.

3. Doğanın insan yaşamına, insanın da doğa üzerindeki etkisine örnekler veriniz.

  • Cevap: Doğanın insan yaşamına büyük etkileri vardır. Örneğin seller, tufanlar, depremler insanların yaşayacağı yerleri belirlemelerinde etken rol oynar. Bunun yanında insanlar çölde yaşamayı seçmezler. Bu durum doğanın insan yaşamı üzerindeki etkisine örnektir. İnsan ise doğayı kendi çıkarları için kendi yaşamı uğruna değiştirmeye ve yok etmeye kalkmaktadır. Buna örnek olarak ise barajların yapılmasını ormanların yok edilmeye çalışılmasını söyleyebiliriz.

1. Aşağıdaki görselde yer alan doğal ve beşerî unsurları tespit ediniz.

  • Cevap:

Doğal unsurlar: Deniz, dağlar, gökyüzü.
Beşeri Unsurlar: Evler, liman, gemiler.

2. Görseldeki beşerî ortamın gelişmesini etkileyen faktörler nelerdir?

  • Cevap: Deniz ve limanın iş imkanı olması, iklimin uygunluğunun yerleşime elverişli olması, doğal güzelliğin turizm açısından hem geçim kaynağı hem de yaşam merkezi gibi cazibelerinin olması.

3. Beşerî ortamdaki gelişmenin devam etmesi doğal ortamda ne gibi değişikliklere neden olabilir?

  • Cevap: Doğal ortamın yapısı değişir. Mesela insanlar nüfus olarak geliştikçe ve büyüdükçe ev yapımı için doğanın geri kalanını yok etmeye devam edecektir. Ya da resimdeki limanın büyütülmesi sonucu kıyılara müdahale edilecek doğal kıyı yerine insan yapımı limanlar çoğalacaktır.

9. Sınıf Tutku Yayıncılık Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 12 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap