Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları Gün Yayınları

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 46 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları Gün Yayınları

Uluslararası Saat Dilimleri

Uluslararasında ortak bir zaman kavramı oluşturmak için Dünya, 24 saat dilimine ayrılmıştır (Harita 1.3.1). Başlangıç meridyeninin 7° 30′ doğusu ile 7° 30′ batısı arasında kalan 15 meridyen başlangıç saat dilimi “0” numaralı (24. saat dilimi) olarak kabul edilmiştir. Bu dilimde bulunan yerler, saatlerini başlangıç meridyeninin yerel saatine göre ayarlar. Bundan sonraki her dilim, 15 meridyenden oluşmaktadır. Ülkeler ulusal saatlerini, her dilimin ortasında bulunan, 15 ve 15’in katlarından oluşan meridyenlerin yerel saatlerine göre ayarlamaktadır. Uluslararası saat dilimlerine göre Türkiye’nin bir bölümü ikinci, bir bölümü ise üçüncü saat diliminde bulunmaktadır. Üçüncü saat diliminin ayarı, Türkiye’nin ulusal saat ayarı olarak kullanılmaktadır. Doğusuyla batısı arasında meridyen farkı fazla olan ülkeler, birden fazla saat diliminin ayarını kullanmaktadır: Kanada, ABD, Brezilya, Avustralya ve Rusya Federasyonu gibi.

180° doğu ve batı meridyeni tek bir meridyendir. Bu meridyen tarih değiştirme çizgisi olarak belirlenmiştir (Şekil 1.3.4). Bu çizginin doğusu ile batısı arasında bir günlük zaman farkı vardır. Örneğin bu çizginin batısındaki yerlerde (Asya tarafında) tarih 3 Mart ise doğusunda (Amerika tarafında) tarih 2 Mart’tır.
Tarih değiştirme çizgisi, Büyük Okyanus’tan geçmekte, bazı yerlerde girinti ve çıkıntı oluşturmaktadır. Bunun nedeni ülkede saat birlikteliği sağlamak amacıyla siyasi sınırların dikkate alınmasıdır. Çünkü bazı ülkelerin topraklarının bir kısmı tarih değiştirme çizgisinin doğusunda bir kısmı da batısında bulunmaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 

9. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 46 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap