Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 94

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 94 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 94

Basınç

Dünya’yı çepeçevre saran atmosfer tabakası çeşitli gazlardan oluşmuştur. Hava küreyi oluşturan bu gazların bir ağırlığı vardır. Yer çekiminin etkisiyle atmosferi oluşturan gazların yeryüzüne uyguladığı kuvvete atmosfer basıncı denir. Hava basıncının birimi milibardır. Standart hava basıncının kuvvet değeri 1013 mb, ağırlık değeri ise 1033 gramdır. Atmosfer basıncı barometre ile ölçülür. Basıncın çevresine göre yüksek olduğu alana yüksek basınç, düşük olduğu alana alçak basınç denir. İzobar (eş basınç) çizgileri kullanılarak hava basıncı haritaları çizilir (Harita 1.24).

Basıncı Etkileyen Faktörler

• Yükselti

Basınç değerleri yükseltinin artmasına bağlı olarak azalır (Grafik 1.2). Bunun temel nedeni, yükselti arttıkça gazların yoğunluğunun azalmasıdır.

• Sıcaklık

Sıcaklık arttıkça gaz molekülleri başına düşen enerji miktarı artar. Bu nedenle sıcaklığın fazla olduğu yerlerde ısınan hava kütlece genleşir ve yükselir. Bu yükselme hareketi, zemine uygulanan basıncın düşmesine neden olur. Soğuyan hava ağırlaşır ve aşağıya doğru bir hareket başlar. Bu durum basıncın artmasına neden olur (Grafik 1.3). Örneğin Ekvator’da yıl boyunca sıcaklık yüksek olduğu için sürekli alçak basınç koşulları, kutuplarda ise yıl boyunca sıcaklık düşük olduğu için sürekli yüksek basınç koşulları etkilidir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 94 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!