Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 91

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 91 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 91

• Diğer Faktörler

Yeryüzünde su, taş, toprak, kar, bitki örtüsü vb. unsurlar bulunur. Bunlar, Güneş ışınlarının yansıtma ya da tutma özelliğine göre sıcaklığı etkiler. Örneğin Güneş ışınlarının büyük oranda geri yansıdığı su yüzeyinde ısınma gecikir. Koyu renkli ve mat olan taşlar çabuk, açık renkli ve parlak olan taşlar ise geç ısınır. Nemli toprak, kuru toprağa göre geç ısınıp geç soğur. Parlak ve beyaz olan kar örtüsü Güneş ışınlarını geri yansıtır. Gür bitki örtüsü, bulunduğu alanlarda gündüzlerin serin olmasına neden olurken gecelerin de ılık olmasını sağlar.

Sıcaklık Kuşakları

Güneş ışınlarının yere düşme açısının yanı sıra sıcak ve soğuk su akıntıları, kara ve denizlerin dağılışı ile genel hava dolaşımına bağlı olarak belirlenen iklim30° 30′ kuşaklarına sıcaklık kuşakları denir (Görsel 1.53). Bu kuşakların sınırlarını, matematik iklim kuşaklarında olduğu gibi kesin sınırlarla belirlemek mümkün değildir. Ayrıca bu sınırlar, yarım kürelerde de eşit değildir. Kuzey Yarım Küre’de sıcak ve ılıman kuşak, Güney Yarım Küre’de ise soğuk kuşak daha geniştir. Bu durumun en önemli nedeni, kara ve denizlerin yarım kürelerdeki dağılışının farklı olmasıdır.

Sıcaklık Farkı 37 °C Oldu

Doğu Anadolu’da etkili olan kar yağışı sonrası Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre Erzurum’da gece sıcaklığı -17 °C’ye kadar düşerken aynı mevsimi yaşayan Alanya’da (Antalya) ise günün en yüksek sıcaklığı 20 °C olarak ölçüldü. Ülkenin doğusu buz tutarken kıyı kesimlerde bulunan yerleşmelerde âdeta yazdan kalma günler yaşanıyor.

Yurt genelinde değişim gösteren hava koşulları sonucu Erzurum ile Alanya arasındaki sıcaklık farkı 37 °C oldu.

Kış mevsiminin etkili olduğu Erzurum’da vatandaşlar kaban ve montlarına bürünürken astronomik olarak aynı mevsimi yaşamasına rağmen sıcaklıkların yüksek olduğu Antalya’da ise insanlar denizin keyfini çıkardı. Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, iç kesimlerde yer alan illerde buzlanma ve don olaylarına karşı sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 91 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!