Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 45

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 45 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 45

Hazırlık Çalışmaları

1. Türkiye’yi tanımayan yabancı birine Türkiye’nin göreceli konumunu nasıl tarif edersiniz?

  • Cevap: Türkiye, Güneydoğu Avrupa ve Batı Asya’da, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz ile çevrili stratejik bir konumda yer almaktadır. Doğusunda Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran ve Irak; güneyinde ise Suriye ile kara sınırları paylaşır. Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü işlevi görür ve hem Asya hem de Avrupa ile kara sınırları paylaşır.

2. Sınıfta oturduğunuz yeri, 7 ve 8. sınıf matematik dersinde öğrendiğiniz koordinat sistemiyle ifade etmeye çalışınız.

  • Cevap: Sınıfta oturduğum yerin koordinatlarını ifade etmek için sınıfın köşe noktalarını referans alabiliriz. Diyelim ki sınıfımızdaki köşe noktalarının koordinatları şu şekildedir: Sol üst köşe (0,0), sağ üst köşe (10,0), sol alt köşe (0,8) ve sağ alt köşe (10,8). Eğer sınıfta oturduğum yer örneğin ikinci sırada ve dördüncü sıradaki öğrenci masasının olduğu noktadaysa, koordinatlarım (2,4) olurdu.

3. Tanıdığınız birine cep telefonunuzdan hiç konum mesajı gönderdiniz mi? Sizce bu tür bir mesajda konumla ilgili hangi bilgiler yer almaktadır?

  • Cevap: Evet, konum mesajı gönderdim. Bu mesajda genellikle konumun tam adresi, koordinatları ve bir harita bağlantısı yer alır. Bu bilgiler, mesaj alıcısının belirtilen konumu kolayca bulabilmesi için önemlidir.

UYGULAMA

Malezya’da bir hava yolu şirketine ait 370 sefer sayılı uçak, Kuala Lumpur (Malezya)– Pekin (Çin) seferini yaparken Vietnam ile Malezya arasında bulunan Tayland Körfezi üzerinde kayboldu. Yerel saatle 00.41’de Kuala Lumpur’dan havalanan uçakla 01.21’de irtibat kesildi. Uçağın kalkıştan kaybolma anına kadar izlediği güzergâh, radar programı tarafından kaydedildi.

Uçağın kalkıştan kaybolma anına kadar izlediği güzergâh radar tarafından nasıl belirlenmiş olabilir?

  • Cevap: Uçağın kalkıştan kaybolma anına kadar izlediği güzergâh, radar sistemleri tarafından belirlenmiştir. Radarlarda uçağın konumunu tespit etmek için yüksek frekanslı elektromanyetik dalgalar kullanılır. Uçağın yansıttığı bu dalgaların sürekli olarak izlenmesiyle, radar sistemleri uçağın konumunu, hızını ve seyir rotasını belirleyebilir.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 45 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!