Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 38

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 38

Gölge Boyları ve Yönleri

Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açısı, Dünya’nın eksen eğikliği ile yıllık hareketine bağlı olarak yıl boyunca değişir. Bu durumdan yıl içinde cisimlerin gölge boyları ve yönleri de etkilenir.
Ekinoks tarihlerinde (21 Mart-23 Eylül) Ekvator’da öğle vakti cisimlerin gölgesi oluşmaz. Ekvator’un kuzeyindeki yerlerde gölge yönü kuzeyde, güneyindeki yerlerde ise güneydedir (Görsel
1.23). Gölge yönleri, yaşanan tarihlere göre dönenceler arasında bazen kuzeye bazen de güneye düşer. Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde gölge yönü her zaman kuzeyi, Oğlak Dönencesi’nin güneyinde ise güneyi gösterir. Örneğin 21 Hazi- ran’da Yengeç Dönencesi’nde öğle vakti cisimlerin gölgesi oluşmaz. Buranın güneyindeki yerlerde gölge yönü güneyde, kuzeyindeki yerlerde ise kuzeydedir (Görsel 1.24). Oğlak Dönencesi’ne bakıldığında 21 Aralık’ta öğle vakti cisimlerin gölgesi oluşmaz. Buranın güneyindeki yerlerde gölge yönü güneyde, kuzeyindeki yerlerde ise kuzeydedir (Görsel 1.25).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 38 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!