Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 173

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 173 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 173

KIZILDERİLİ REİSİ SEATLE’IN ABD BAŞKANI FRANKLIN’E 1853 YILINDA YAZDIĞI MEKTUP

Beyaz adam, topraklarımızı satın alma konusundaki isteğini düşüneceğiz. Fakat benim halkım soruyor: “Beyaz adam neyi satın almak istiyor? Gökyüzü nasıl satılır ya da satın alınır? İnsan havanın temizliğini, suyun şakırtısını nasıl satabilir? Ya toprağın sıcaklığını?”

Bu Dünya’nın her parçası ulusum için kutsal sayılır. Yağmurdan sonra parıldayan bir çam yaprağı, sahildeki kumsal, karanlık ormanlardaki sis, vızıldayan bir böcek, ulusumun düşünce ve yaşantısında kutsaldır. Beyaz adam neyi satın almak istiyor?

Açlığın dünyayı saracak beyaz adam ve ardından koskoca bir çöl bırakacaksın. Demir at (lokomotif), öldürüp çürümeye bıraktığın bufalodan nasıl kıymetli olabilir? Hayvanlar insanları bırakırsa insanların ruhlarının yalnızlığı ölmez mi? Hayvanların başına gelenler, insanların da başına gelmez mi? Toprağın başına gelen oğullarının da başına gelmez mi? Yataklarınızı zehirlemeye devam ederseniz bir gece kendi çöplerinizde boğulacaksınız. Bütün bufalolar öldürüldükten, yaban atları ehlileştirildikten, ormanlar kesildikten ve gizli köşelere kadar Dünya insan kokusuyla dolduktan sonra bir de bakacaksınız ki göklerdeki kartallar yok olmuş. Bu ne demektir? Bu, yaşamın sonu ve sadece hayatta daha fazla kalmanın başlangıcıdır…

Biz bu toprakların bir parçasıyız ve onlar da bizden bir parçadır. Güzel kokan çiçek bizim kız kardeşimiz, kartal da bizim erkek kardeşimizdir.

Yüksek kayalıklar, yeşil çayırlar ve vücudumuzun ılık sıcaklığı hep aynı aileye aittir. Beyaz adam, geçici olarak iktidardadır ve kendisini bütün dünyanın sahibi olduğu bir tanrı sanıyor.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 173 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!