Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 113

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 113 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 113

• 40°-60° enlemleri arasında anakaraların batı kıyılarında görülür. Bu iklimin oluşmasında batı rüzgârları ve sıcak su akıntıları etkili olmuştur. Batı Avrupa, Alaska Körfezi’nin güneyi, Güney Şili, Avustralya’nın kuzeydoğusu ve Yeni Zelanda bu iklimin en tipik görüldüğü alanlardır (Harita 1.33).
• Yağışların yıllık ortalaması 1000 mm civarında olup yağış rejimi düzenlidir. Yıllık ortalama sıcaklık değerleri 10-15 °C, yıllık sıcaklık farkı ise 10 °C dolaylarındadır (Grafik 1.10).
• Bu iklimin bitki örtüsü, iğne ve geniş yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlardır (Görsel 1.82).

• Karaların deniz etkisine kapalı iç kesimlerinde etkili olan step iklimi, en belirgin olarak Orta Asya’da görülür (Harita 1.34).
• Yıllık sıcaklık farkı fazladır. Kışlar soğuk, yazlar sıcaktır. Yıllık yağış miktarı 300-500 mm civarındadır (Grafik 1.11).
• Yıllık yağış miktarı az olduğu için bitki örtüsü seyrektir. İlkbahar yağışları ile yeşeren, yaz kuraklığı ile sararan bozkırlar (step) bu iklimin bitki örtüsünü oluşturur (Görsel 1.83).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 113 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!