Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 178

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 178 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 178

Bir Doğu Asya ülkesi olan Japonya, refah seviyesinin yüksek olduğu ülkelerden biridir. Enerji ve ham madde kaynaklan yönünden fakir ülkeler arasında yer alır. Sanayileşme ve teknolojik ilerlemeler, Japonya’yı ekonomik yönden geliştirdiği gibi eğitim, sağlık, okuryazarlık ve altyapı gibi konularda ülkenin dünyada ilk sıralarda yer almasını sağlamıştır.

Japonya, gelişmiş ülkeler arasında gıda kaynakları bakımından kendi ihtiyacını karşılama oranı en düşük ülkelerden biridir. Bu ihtiyacının büyük bir bölümünü dış alım yoluyla karşılar. Deniz kaynakları oldukça zengin olan ülkede balıkçılığa bağlı sanayi çok gelişmiştir.

Ülkede sanayi ve hizmet sektöründe çalışanların sayısı tarım sektöründe çalışanlardan fazladır. 2018 verilerine göre Japonya’da dış satım 738 milyar dolar iken aynı yılda dış alım 748 milyar dolar olmuştur.

Orta Afrika’nın batısında yer alan Nijerya, zengin petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip olmasına rağmen siyasi istikrarsızlık, çatışmalar ve petrol üretim tesislerine yönelik sabotajlar nedeniyle petrol kaynaklarını tam kapasite ile kullanmamaktadır. Bu durum petrol dış satımını önemli ölçüde engellemektedir. Buna rağmen ülkede gelecekte petrol üretiminin artacağı yönünde tahminler yapılmaktadır. Zengin ham madde kaynaklarının bölge halkı, hükümet ve küresel petrol şirketleri tarafından paylaşılamaması ülkeyi bir çatışma bölgesi hâline getirmiş, ekonomik gelişimi baltalamış ve güvenlik zafiyeti oluşturmuştur. Bu durum Nijerya’nın eğitim, sağlık, okuryazarlık ve altyapı gibi konularda istenen seviyeye ulaşmasını engellemiştir.

Ülkede tarım sektöründe çalışanların sayısı fazla olup tarım sektörü ihracatın ve gayrisafi millî hasılanın %60’tan fazlasını oluşturur. Buna rağmen Nijerya; tarımda ilkel yöntemlerin kullanıldığı, tarımsal üretimin yetersiz olduğu ve tarım ürünlerinin dış alımının yapıldığı bir ülkedir. Dış satım, 2018 yılında 60,6 milyar dolar iken aynı yılda dış alım, 41,8 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 178 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!