Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 95

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 95 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 95

2.7. ARA DEĞERLENDİRME

1. Yukarıdaki tabloda ulaşım türlerine göre Türkiye’nin elde ettiği ihracat gelirlerine (milyar dolar) yer verilmiştir. Söz konusu verilerden hareketle Türkiye’nin gerçekleştirdiği ihracatta hangi ulaşım sistemleri daha çok kullanılmaktadır? Nedenini açıklayınız.

  • Cevap: Türkiye’nin ihracatında deniz yolu ve kara yolu ulaşım sistemleri daha çok kullanılmaktadır; çünkü deniz yolu büyük miktarda yükün uzun mesafelere maliyet etkin bir şekilde taşınmasına olanak tanırken, kara yolu ise Türkiye’nin kara komşularına ve iç pazarlara erişimde hız ve esneklik sağlar.

2. Türkiye’de gerçekleştirilen ihracatta demir yollarının kullanımını artırmak için neler yapılabilir?

  • Cevap: Türkiye’de ihracatta demir yollarının kullanımını artırmak için, demiryolu altyapısını modernize etmek ve lojistik merkezlerle entegre etmek, ayrıca yük taşımacılığına yönelik teşvikler ve indirimli tarifeler sunmak etkili olabilir.

3. Aşağıdaki tabloda verilen ifadelerin hangi ulaşım sistemine ait olduğunu ilgili kutuları işaretleyerek belirtiniz.

  • Cevap:

4. Ulaşım sistemlerindeki gelişmelerin Türkiye’nin kalkınma sürecine etkileri nelerdir?

  • Cevap: Ulaşım sistemlerindeki gelişmeler, Türkiye’nin kalkınma sürecine, ürünlerin ve hizmetlerin daha hızlı ve verimli bir şekilde taşınmasını sağlayarak ekonomik büyümeyi destekler ve bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltarak sosyal ve ekonomik entegrasyonu güçlendirir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 95 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
angry
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!