Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 38

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 38

10. İnsanın doğaya hâkim olma çabası, özellikle XX. yüzyılın ikinci yarısından sonra doğada büyük tahribata neden olmuştur. Doğal sistemlerde meydana gelen bu tahribatın artarak devam etmesi hâlinde gelecekte büyük sorunların yaşanacağı öngörülmektedir. Aşağıdakilerden hangisi, ilerleyen süreçte bu sorunların daha fazla yaşanmasına neden olacaktır?

A) Geri dönüşüm sistemlerinin çoğaltılması
B) Sürdürülebilir çevre uygulamalarının yaygınlaştırılması
C) Gıda ihtiyacının karşılanması için organik tarımın tercih edilmesi
D) Enerji ihtiyacının karşılanması için fosil yakıt kullanımının artması
E) Doğa turizminin yaygınlaştırılması için orman tahribatının engellenmesi

  • Cevap: D

11. Aynı doğa olayının sıradan veya sıra dışı olarak değerlendirilmesi dünyanın farklı bölgelerinde farklı şekilde olabilmektedir. Örneğin bazı bölgelerde aylar süren yağışsız dönem sıradan doğa olayı olarak kabul edilirken bazı bölgelerde birkaç ay yağışın olmaması sıra dışı veya ekstrem doğa olayı olarak değerlendirilmektedir. Bahsedilen örnek durum, haritadaki işaretli alanların hangilerinde ekstrem bir doğa olayı olarak değerlendirilebilir?

A) I ve II
B) I ve III
C) II ve III
D) II ve IV
E) III ve IV

  • Cevap: B

12. Sıcak ve soğuk hava dalgası, anormal derecede yüksek ve düşük sıcaklıklarla karakterize edilen aşırı hava olayıdır. Bu hava olayı; havanın kalitesi, insan sağlığı, ölümler, ekonomi, hizmetler ve ekosistem üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Rüzgârın kuru veya nemli havaya eşlik etmesi, sıcak ve soğuk hava dalgasının etkilerini artırabilir. Buna göre bahsedilen hava olayının artış göstermesinin temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

A) Orman tahribatı
B) Küresel ısınma
C) Doğal kaynak tüketimi
D) Deniz seviyesinin değişmesi
E) Kuraklığın artması

  • Cevap: B

13. Kuraklık, uzun bir süreçte ortaya çıkan ancak diğer ekstrem doğa olaylarına göre etkileri daha fazla olan bir sorundur. Bu soruna bağlı olarak meydana gelen erozyon; toprağın verimsizleşmesi, tarımsal üretimde düşüş, kıtlık ve kitlesel göçü de beraberinde getirebilir.
Bu parçada kuraklığın
I. Çevresel
II. Ekonomik
III. Sosyal
etki alanlarından hangilerine değinilmiştir?

A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) I ve II
E) I, II ve III

  • Cevap: E

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 38 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!