Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 34

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 34 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 34

Ozon tabakasını seyrelten maddelerin azaltılması ve ozon tabakasının korunmasına dair 1985 yılında “Viyana Sözleşmesi” imzalanmıştır. Bu sözleşmeyi takiben ozon tabakasını seyrelten maddelerin üretimi ve kullanımını kontrol altına almak üzere 1987 yılında “Montreal Protokolü” kabul edilmiştir. Ozon tabakasının korunması amacıyla uygulanan bu model, iklim değişikliğine karşı yürütülen küresel mücadelenin ilk örneği olmuştur. Bu kapsamda Montreal Protokolü, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (BMİDÇS) hazırlanmasında bir dönüm noktası olmuştur.

21 Mart 1994’te yürürlüğe giren Sözleşme’ye, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 196 ülke ve Avrupa Birliği (AB) taraftır. Sözleşme; taraf ülkeleri sera gazı emisyonlarını azaltma, sera gazı yutaklarını (ormanlar, okyanuslar, göller vb.) koruma, araştırma ve teknoloji üzerinde iş birliği yapma konularında teşvik etmektedir.

Hükûmetlerarası İklim Değişikliği Paneli, BM’ye bağlı iki uzman kuruluş olan Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından düzenlenmiştir. Panelin amacı; iklim değişikliği konusunda mevcut bilimsel, teknik ve sosyoekonomik bilgi ve çalışmaları değerlendirmek, iklim değişikliğiyle mücadele ve iklim değişikliğine uyum konularında karar vericilere yol göstermektir. Panel, yapılan araştırmalar doğrultusunda belirli aralıklarla iklim değişikliğine yönelik raporlar sunmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 34 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!