Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 212

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 212 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 212

Tlemcen Model Ormanı’nda Ekosistemin ve Biyoçeşitliliğin Korunması: Cezayir

Ekosistem restorasyonu, yerel geçim kaynaklarının desteklenmesi ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına odaklanan Cezayir’de Tlemcen Model Ormanı’nın oluşmasına imkân sunmuştur (Görsel 4.3). Bu girişim, sürdürülebilir orman yönetimi konusunda bölge için önemli bir adım olarak değerlendirilebilir. Proje, 30 kişiye verdiği eğitim sayesinde küresel tehdit altında bulunan Mısır akbabasının korunmasını desteklemiştir. Ayrıca ilgili proje kapsamında sosyoekonomik kalkınmanın desteklendiği ve kadınların aktif olduğu bir kooperatif kurulmuştur. Kooperatifin faaliyetleri arasında tıbbi ve aromatik bitkilerden oluşan fidanlık ile yağ damıtma tesisinin yönetimi ön planda yer almaktadır. Bu uygulama, sürdürülebilir orman yönetimi ve kırsal kesimdeki kadınların istihdamına imkân sağlarken biyoçeşitliliğin korunmasını da güçlendirmiştir.

Proje; israfın önlenmesi, kaynakların verimli kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi veya en aza indirilmesi, atığın oluşması durumunda kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi şeklinde tanımlanabilir. Hayata geçirilen proje sayesinde 2017-2020 döneminde 24 milyon ton geri dönüştürülebilen atıktan 30 milyar lira gelir elde edilmiş, 3 milyon ton sera gazı salınımı da engellenmiştir. Yaklaşık 140 bin kurum ve kuruluş sisteme dâhil olurken 15 milyon kişiye de bu kapsamda çeşitli eğitimler verilmiştir. Türkiye, önemli kazanımlar sunan bu proje sayesinde 2022 yılında Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) tarafından ödüllendirilmiştir. Sıfır Atık Projesi; herhangi bir firma, kurum veya kuruluşun sisteme dâhil olabilmesi için uygulaması gereken yedi aşamalı bir yol haritası sunmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 212 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!