Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 208

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 208 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 208

Ekosistem restorasyonunda amaç; biyoçeşitliliği korumak, ekosistemlerin insana ve doğaya fayda sağlamasına yardımcı olmaktır. Söz konusu kavram, aynı zamanda ekosistemlerdeki bozulmanın önlenmesi veya azaltılması anlamına da gelebilir. Bu bilgilerin yanı sıra aşağıda verilen kavramlardan da yararlanarak kutulardaki boşluklara ekolojik restorasyonu destekleyen kısa metinler yazınız.

  • Cevap:

Eylemler: Ekosistem restorasyonu, zarar görmüş doğal alanların eski sağlığına kavuşturulması sürecidir. Bu süreç, restorasyon çalışmalarına gönüllü olarak katılan bireylerin ve grupların birlikteliği ile güçlenir. Gönüllülük, yerel toplulukların doğal habitatların yeniden canlandırılmasında aktif rol alması anlamına gelir ve bu çabalar, ekosistemin yeniden canlanmasına katkıda bulunur.

Seçimler: Ekolojik restorasyonun temel amacı, insanın ekolojik ayak izini azaltmak ve sürdürülebilir bir çevre yaratmaktır. Bunu başarmak için, geri dönüşüm gibi atık yönetimi yöntemlerini benimseyerek doğal kaynakların korunmasına özen göstermeliyiz. Ayrıca, doğa temelli bir yaşam tarzını benimseyerek, doğanın sunduğu kaynakları daha bilinçli kullanabiliriz.

Fikirler: Sürdürülebilirlik, ekosistem restorasyonunun anahtar kavramlarından biridir. Restorasyon çabalarını sürdürülebilir kılmak için, bu tür projeleri teşvik etmeli ve tavsiye etmeliyiz. Toplumu, doğal alanların korunması ve iyileştirilmesi yönünde teşvik etmek, bu alandaki çabaların devamlılığını sağlar ve daha geniş bir etki yaratır.

4.1. ARA DEĞERLENDİRME

Ekolojik ayak izi; birey, topluluk veya faaliyet odaklı tüketilen kaynakları teknoloji ve kaynak yönetimiyle üretmek ve bu süreçte ortaya çıkan atıkları yok etmek için gereken verimli toprak ve su alanını ifade eder. İnsanın doğal kaynakları tüketme hızı, doğanın kendini yenileme hızının %50’sini geçmiş durumdadır. Ekolojik ayak izi ölçümlerine göre her insanın Kuzey Amerikalı bir birey kadar tüketimde bulunması hâlinde beş, Avrupalı bir birey kadar tüketimde bulunması hâlinde üç, Türkiye’de yaşayan bir birey kadar tüketimde bulunması hâlinde de iki Dünya büyüklüğünde gezegene ihtiyaç duyulacağı ifade edilmektedir.

Okuduğunuz metni göz önünde bulundurarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Ekolojik ayak izinin küçültülmesi için neler yapılabilir?

  • Cevap: Ekolojik ayak izinin küçültülmesi için enerji verimliliğini artırma, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş, sürdürülebilir tarım ve ulaşım yöntemleri kullanma, tüketimi azaltma ve atık yönetimini iyileştirme gibi adımlar atılabilir.

2. Gelişmiş ülkelerde ekolojk ayak izinin daha büyük olmasının nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Gelişmiş ülkelerde ekolojik ayak izinin daha büyük olmasının nedenleri arasında yüksek tüketim seviyeleri, atık miktarının fazlalığı ve enerji tüketiminde fosil yakıtların yoğun kullanımı bulunmaktadır.

3. Ekolojik ayak izinin küçültülmesi ile sürdürülebilir kalkınma arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

  • Cevap: Ekolojik ayak izinin küçültülmesi, doğal kaynakların daha verimli kullanılmasını teşvik eder ve bu, sürdürülebilir kalkınma için gerekli olan kaynakların korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına yardımcı olur.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 208 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!