Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 208

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 208 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 208

Ekosistem restorasyonunda amaç; biyoçeşitliliği korumak, ekosistemlerin insana ve doğaya fayda sağlamasına yardımcı olmaktır. Söz konusu kavram, aynı zamanda ekosistemlerdeki bozulmanın önlenmesi veya azaltılması anlamına da gelebilir. Bu bilgilerin yanı sıra aşağıda verilen kavramlardan da yararlanarak kutulardaki boşluklara ekolojik restorasyonu destekleyen kısa metinler yazınız.

4.1. ARA DEĞERLENDİRME

Ekolojik ayak izi; birey, topluluk veya faaliyet odaklı tüketilen kaynakları teknoloji ve kaynak yönetimiyle üretmek ve bu süreçte ortaya çıkan atıkları yok etmek için gereken verimli toprak ve su alanını ifade eder. İnsanın doğal kaynakları tüketme hızı, doğanın kendini yenileme hızının %50’sini geçmiş durumdadır. Ekolojik ayak izi ölçümlerine göre her insanın Kuzey Amerikalı bir birey kadar tüketimde bulunması hâlinde beş, Avrupalı bir birey kadar tüketimde bulunması hâlinde üç, Türkiye’de yaşayan bir birey kadar tüketimde bulunması hâlinde de iki Dünya büyüklüğünde gezegene ihtiyaç duyulacağı ifade edilmektedir.

Okuduğunuz metni göz önünde bulundurarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Ekolojik ayak izinin küçültülmesi için neler yapılabilir?

  • Cevap:

2. Gelişmiş ülkelerde ekolojk ayak izinin daha büyük olmasının nedenleri nelerdir?

  • Cevap:

3. Ekolojik ayak izinin küçültülmesi ile sürdürülebilir kalkınma arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 208 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!