Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 203

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 203 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 203

Aşağıdaki sorunun a, b ve c maddelerini verilen boşluklara cevaplayınız.

31. İGE; ortalama yaşam süresi, satın alma gücü, okuryazar ve okullaşma oranı gibi kriterlere göre hazırlanan ve demografik gelişmeyi değerlendirmede kullanılan bir ölçümdür. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan İGE, kalkınma ile ilgili kapsayıcı bir bakış açısı getirmiş ve ülkelerin kendilerini değerlendirmesine imkân sağlamıştır.

Buna göre

a) İGE’nin en yüksek ve en düşük olduğu ülkelere üçer örnek veriniz.

  • Cevap: İGE’nin en yüksek olduğu ülkeler genellikle Norveç, İsviçre ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerdir, en düşük olduğu ülkeler ise Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Güney Sudan gibi gelişmekte olan ülkelerdir.

b) İGE, ülkelerin hangi özellikleri hakkında bilgi vermektedir?

  • Cevap: İGE, ülkelerin ortalama yaşam süresi, eğitim seviyesi ve kişi başına düşen gelir gibi insan gelişimiyle ilgili temel ölçütler hakkında bilgi vermektedir.

c) Ülkelerin ekonomik gelişmişlik düzeyi ile İGE arasında nasıl bir ilişki vardır? Örnek vererek açıklayınız.

  • Cevap: Ekonomik gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelerde İGE genellikle daha yüksektir; örneğin, yüksek gelirli ve eğitim seviyesi yüksek ülkeler yüksek İGE değerlerine sahiptir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 203 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!