Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 18

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 18 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 18

Endonezya’nın Hint Okyanusu’na bakan kıyılarında gerçekleşen 9,1 büyüklüğündeki deprem (2004), akabinde büyük bir tsunamiye neden olmuştur. Çok hızlı ilerleyen ve Endonezya başta olmak üzere Malezya, Tayland, Myanmar, Bangladeş, Hindistan, Yemen, Somali, Kenya ve Tanzanya’da etkili olan tsunami bölgede erken uyarı sisteminin bulunmaması nedeniyle kayıpları daha da artırmıştır. Bu felaket sonucu yüz binlerce kişi hayatını kaybetmiş, 5 milyona yakın insan evsiz kalmış, bitki örtüsü ve ekosistem ciddi anlamda zarar görmüştür. Turistlerin uğrak noktaları olan bu ülkelerde, yaşanan olay sonrası turizm gelirleri yaklaşık %60 azalmıştır. Söz konusu durum, ekstrem doğa olaylarının neden olduğu uzun dönemli ekonomik kayıplara örnek verilebilir.

Banda Aceh’nin tsunami öncesi ve sonrasına ait uydu görüntülerini karşılaştırarak doğal ve beşerî çevrede meydana gelen değişiklikleri açıklayınız.

  • Cevap: Tsunami öncesi uydu görüntüsünde, Banda Aceh yoğun bir yapılaşmayla ve yeşil bitki örtüsüyle kaplı bir kentsel alandır; sonrasında ise bu alanın büyük bir kısmının su altında kaldığı ve yapılarda önemli yıkımların olduğu görülmektedir. Doğal ve beşerî çevredeki bu değişiklikler, şiddetli doğa olaylarının kıyı şehirlerinde ne kadar büyük ve hızlı değişimlere neden olabileceğini göstermektedir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 18 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!